Telefon

+48 574 344 789

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Po jakim czasie alkomat nie wykryje alkoholu?

Po jakim czasie alkomat nie wykryje alkoholu?
24 marca 2025

Po jakim czasie alkomat nie wykryje alkoholu?

Alkomat to znane wszystkim urządzenie, które sprawdza zdatność kierowcy do prowadzenia pojazdu. Służy funkcjonariuszom policji do badania trzeźwości kierujących pojazdami na drodze, może przydać się też, jeżeli sami stoimy przed dylematem, czy możemy już wsiąść za kółko. Jak działa alkomat? Czy alkomat może pokazać błędny wynik? Po jakim czasie alkomat nie wykryje alkoholu?

Alkomat – jak działa? Wszystko, co musisz wiedzieć o alkomacie

Alkomat to urządzenie, który zna każdy kierowca i którego obawia się każdy, kto niedawno pił alkohol. Alkomat wykorzystywany jest do wykonywania pomiarów ilości alkoholu w wydychanym przez człowieka powietrzu – dzięki temu można określić, jakie jest stężenie alkoholu we krwi w danym momencie.

Urządzenie, jakim jest alkomat, wykorzystywane jest przede wszystkim przez policję. To właśnie alkomatem sprawdzana jest trzeźwość kierowcy prowadzącego pojazd podczas kontroli drogowej. Alkomaty używane są także przez firmy ochroniarskie, ale i przez pracodawców firm, którzy chcą sprawdzić trzeźwość, a tym samym zdatność do pełnienia obowiązków służbowych swoich pracowników. Z alkomatu można skorzystać również na użytek własny, na przykład w celu sprawdzenia, czy po upływie pewnego czasu od spożycia alkoholu możemy już prowadzić pojazd w sposób bezpieczny i legalny. Warto więc wiedzieć też, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce podczas prowadzenia samochodu.

Choć alkomat jest małym urządzeniem, w jego budowę wchodzą różne elementy, które pozwalają na dokonanie próby pomiarowej. Ich jakość jest niezwykle istotna dla otrzymania jak najbardziej miarodajnego wyniku. Powietrze wdmuchujemy przez specjalny ustnik – umożliwia to przedostanie się wydmuchanego powietrza do komórki pomiarowej, w której znajduje się najważniejszy element alkomatu, czyli jego sensor. To właśnie on indukuje prąd i pod wpływem etanolu zmienia rezystancję półprzewodnika. Wgrane do urządzenia odpowiednie bazy wzorcowe pozwalają na porównanie pomiarów, co umożliwia wyświetlenie wyniku na wyświetlaczu alkomatu.

Z alkomatu w pełni legalnie można skorzystać przede wszystkim na komisariacie lub posterunku policji. Niektóre komendy oferują możliwość przebadania się z pomocą tak zwanych alkomatów stacjonarnych – wystarczy jedynie wrzucić monetę i dmuchnąć powietrzem w ustnik urządzenia. Jeśli jednak na komendzie nie znajduje się stacjonarny alkomat, wystarczy poprosić o możliwość wykonania pomiaru przez funkcjonariusza policji. Jeżeli nie mamy możliwości udania się na komisariat, alkomaty jednorazowe można nabyć również w aptekach, na stacjach paliw lub u oficjalnych dystrybutorów. Czasami oferują je nawet sklepy spożywcze i sklepy z alkoholem, a nawet drogerie. Należy mieć jednak świadomość, że alkomaty jednorazowe nie są tak precyzyjne jak odpowiedni alkomat wielokrotnego użytku. Jeśli zależy nam na jak najpewniejszym pomiarze, najlepiej udać się na komisariat lub posterunek policji.

1 promil w wydychanym powietrzu ile to we krwi?

Wiele słyszymy, na przykład w telewizji, o tym, że ktoś, kto prowadził samochód, przekroczył dopuszczalną liczbę promili w wydychanym powietrzu. Innym razem słyszymy, że u kogoś, kogo przewieziono do szpitala, wykryto daną ilość promili we krwi – w tym przypadku zdarzało ci się już nieraz usłyszeć nawet o przekroczeniu dawki śmiertelnej. Czy zwróciłeś jednak uwagę na to, że promile w wydychanym powietrzu a promile we krwi odpowiadają innym wartościom alkoholu? Zatem ilu promilom we krwi odpowiada 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu? Jaka jest różnica?

Promile we krwi odpowiadają zawartości alkoholu etylowego we krwi, te w wydychanym powietrzu odpowiadają natomiast stężeniu etanolu w wydychanym powietrzu. To właśnie tę drugą wartość wykazują alkomaty – dokładną ilość promili we krwi można uzyskać jedynie po przeprowadzeniu laboratoryjnego badania krwi. Jeśli jednak chcielibyśmy tę wartość oszacować, można to przeliczyć z wykorzystaniem alkomatu. Wystarczy, że przyjmiemy, że ilość alkoholu etylowego we krwi podana w promilach wynosi około dwa razy tyle, ile w wydychanym powietrzu.

Nie jest to oczywiście przelicznik precyzyjny, ale pozwala to na oszacowanie stężenia etanolu w naszej krwi. Jeśli więc stoimy przed podjęciem decyzji, czy możemy już w sposób bezpieczny i legalny prowadzić samochód – wystarczy nam zwykły alkomat, nie musimy udawać się na badanie krwi. Jeśli mimo wszystko wciąż mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej będzie przejść się pieszo lub skorzystać z innych środków komunikacji.

Istnieją także specjalne kalkulatory dostępne w Internecie, które – po wpisaniu ilości i rodzaju spożytego alkoholu, a także informacji dotyczących naszego organizmu, takich jak płeć, waga i wiek – przeliczą za nas prawdopodobną zawartość alkoholu etylowego w naszej krwi. Nadal będzie to ilość szacunkowa, ale taki kalkulator może okazać się przydatnym narzędziem, jeśli nie dysponujemy nawet alkomatem jednorazowym.

Świadomość, ile w naszej krwi znajduje się alkoholu, jest ważna nie tylko w momencie, kiedy chcemy wsiąść za kółko. Jeżeli przesadziliśmy z alkoholem i zmagamy się z silnymi objawami zatrucia alkoholowego, warto sprawdzić zawartość alkoholu etylowego w naszym organizmie – pamiętajmy, że za dawkę śmiertelną przyjmuje się około 4 promile alkoholu etylowego we krwi. Choć zdarzali się rekordziści, którzy osiągnęli ilość ponad 12 promili alkoholu we krwi, przekroczenie szacowanej dawki śmiertelnej może poważnie zagrozić naszemu życiu!

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce?

Wiedza o ilości spożytego alkoholu, a także o jego stężeniu w naszej krwi to jedno – każdy kierowca powinien natomiast doskonale wiedzieć, jaka ilość alkoholu jest w ogóle dopuszczalna, aby móc prawnie prowadzić samochód w naszym kraju. Warto dodać, że dla każdego kraju ilość ta może być różna w zależności od prawa.

W Polsce zawartość alkoholu we krwi wynoszącą od 0,2 do 0,5 promila uznaje się za wykroczenie. Stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi uznaje się natomiast za przestępstwo.

Po jakim czasie alkomat nie wykryje alkoholu?

Alkomat nie wykryje alkoholu oczywiście dopiero wówczas, gdy ten zostanie zmetabolizowany i usunięty z naszego organizmu. Po jakim czasie możemy tego oczekiwać? Wszystko zależy od tempa metabolizowania alkoholu przez nasz organizm.

Tempo usuwania alkoholu z naszego organizmu jest zależny od wiele czynników – od ilości wypitego alkoholu, od stanu naszego organizmu i jego narządów wewnętrznych, naszej ogólnej kondycji, wieku, płci, poziomu nawodnienia organizmu, a nawet od poziomu zmęczenia. Tylko niewielki procent alkoholu wydalany jest wraz z moczem i wydychanym powietrzem. Ponad 90% alkoholu jest rozkładane w naszej wątrobie do substancji pochodnych, takich jak kwas octowy, i wreszcie do wody i dwutlenku węgla, i w ten sposób usuwane. Jest to proces czasochłonny.

Przeciętny czas usuwania alkoholu wynosi około 0,2 promila na godzinę. Najważniejszym czynnikiem będzie jednak waga – osoba o większej wadze pozbędzie się alkoholu z organizmu szybciej. Nie da się więc tak po prostu określić, po jakim czasie alkomat nie wykryje alkoholu. Jeżeli nie chcemy ryzykować, możemy skorzystać z dostępnych internetowo kalkulatorów, które mogą obliczyć prawdopodobne stężenie alkoholu w naszym organizmie na podstawie uzupełnionych informacji, jednakże nie zastąpi to prawdziwego urządzenia – ani tym bardziej badania laboratoryjnego.

Nie piłem a alkomat wykazał

Zdarzają się przypadki, gdzie alkomat wykazuje zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, choć nawet nie spożyliśmy żadnego alkoholu. Istnieje kilka możliwych powodów, dla których może się tak dziać:

  • słodycze z alkoholem w składzie,
  • dieta niskowęglowodanowa, która powoduje wytwarzanie acetonów w organizmie,
  • zgaga lub refluks żołądkowo-jelitowy,
  • wadliwe urządzenie.

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, warto poprosić o powtórzenie pomiaru, najlepiej innym urządzeniem, lub zdecydować się na wykonanie specjalistycznego badania krwi w laboratorium.

Zadzwoń do nas!