Telefon

+48 732 082 892

Lutomierska 123, 91-041

Łódź

Alkoholizm należy leczyć

Alkoholizm należy leczyć
z pomocą specjalistów

Dzisiejsze czasy obfitują w różnego rodzaju przyjemności – weekendowe zakupy, wypad ze znajomymi za miasto, paczka chipsów do wieczornego serialu. Niewątpliwie jedną z przyjemności, którą lubi „zafundować sobie” większość z nas, jest napicie się alkoholu bez szczególnej okazji. Niestety, picie dla przyjemności, wyluzowania się czy odstresowanie często przemienia się w tak zwane picie niebezpieczne. To z kolei może przerodzić się w uzależnienie od alkoholu, które jest chorobą współczesnego świata. Długotrwałe pozostanie w alkoholizmie bez podejmowania prób leczenia, powoduje nie tylko uszczerbek na zdrowiu, ale pogarsza również relacje społeczne alkoholika. Na chorobie cierpi nie tylko sam uzależniony, ale również jego rodzina, znajomi, sąsiedzi czy współpracownicy.

Alkoholizm należy leczyć, gdyż nieleczony powoduje tak ogromne zniszczenia w ciele i psychice człowieka, że doprowadzić może nawet do śmierci. Jednym z pierwszych kroków w kompleksowym leczeniu choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa Łódź Esperal. To awersyjna wspomagająca metoda farmakologiczna, która skutecznie powstrzymuje uzależnionego od picia alkoholu. Terapie awersyjną zawsze warto połączyć z psychoterapią, tylko kompleksowe leczenie uzależnienia gwarantuje szansę na sukces i powrót do życia w całkowitej trzeźwości.

Kontakt

Dlaczego
my

Dlaczego my

48

Specjalistów

97%

Zadowolonych klientów

30

Certyfikatów

25+

Lat doświadczenia

Kontakt

Czym jest
wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal Łódź inaczej nazywana terapią awersyjną, zaliczana jest do metod farmakologicznych wspierających leczenie odwykowe. Ma postać tabletek ze składnikiem aktywnym, które zaszywane są podskórnie u osoby uzależnionej od alkoholu. Substancją, która wchodzi w skład tabletek jest Disulfiram – dawna nazwa Esperal – i to on odpowiada za działanie wszywki alkoholowej. Wszywka prawidłowo umieszczona w ciele pacjenta potrafi wyczuć poziom alkoholu etylowego znajdującego się w ciele człowieka. Gdy ten nagromadzi się w ciele w zbyt dużej ilości, Disulfiram uruchamia swoje działanie, by zaburzyć metabolizm wątroby, a tym samym wywołać nieprzyjemne objawy przypominające zatrucie alkoholowe: mdłości, wymioty, drżenie mięśni, silne pocenie się, zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca, bóle głowy i wiele innych. Niektóre z nich mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu uzależnionego pacjenta. Takie działanie powoduje, że alkoholik będzie stronił od alkoholu i bardzo dobrze zastanowi się przed kolejnym sięgnięciem po kieliszek. To z kolei pozwala na podjęcie dalszego leczenia terapeutycznego, które doprowadzi alkoholika do zdrowia i równowagi psychicznej.

Opinie pacjentów

Najnowsze wpisy

Działanie

Na jakiej zasadzie działa
wszywka alkoholowa Esperal?

Za działanie wszywki alkoholowej odpowiada składnik aktywny, który nazywany jest Disulfiramem. Jest to bardzo specyficzna substancja, która powoduje zaburzenia w obrębie metabolizmu wątroby, a konkretniej w metabolizmie alkoholu etylowego. Standardowo wątroba potrafi przekształcić etanol w aldehyd octowy, kwas octowy, a końcowo w wodę oraz dwutlenek węgla. W przypadku Disulfiramu znajdującego się w ciele, aldehyd octowy ma problemy, by zmienić się w kwas octowy, dlatego gromadzi się w krwiobiegu. Takie działanie wywołuje ostre objawy zatrucia alkoholowego.



Wszywka alkoholowa Łódź Esperal działa sprawnie i szybko. Objawy pojawiają się już po około kwadransie od spożycia alkoholu i pozostają z uzależnionym nawet do 10 godzin! Najczęściej pojawiające się objawy, które występować będą za każdym razem po spożyciu niewielkiej ilości etanolu to:

  • silne bóle głowy oraz brzucha, niestrawność,
  • wymioty,
  • skoki ciśnienia tętniczego, uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się i zaczerwienienie twarzy,
  • nierównomierne bicie serca, odczuwanie lęku i niepokoju,
  • spadek formy fizycznej oraz nastroju, ogólne osłabienie organizmu,
  • w przypadku mężczyzn impotencja,
  • silny lęk przed śmiercią.

Jeśli osoba uzależniona zdecyduje się na spożycie większej ilości etanolu w trakcie terapii wszywką, może spotkać się z poważniejszymi konsekwencjami swojego działania. Może dojść do uszkodzenia wątroby, nerek czy układu krążeniowego. Chory może oślepnąć, stracić przytomność czy nabawić się zawału serca. W skrajnych przypadkach, gdy aldehyd nagromadzi się w ogromnych ilościach, może dojść do śmierci osoby uzależnionej, dlatego tak ważne jest zachowanie abstynencji w trakcie działania wszywki.

Etapy odtruwania

Implantacja wszywki
dla alkoholika
– co w praktyce
oznacza zaszyć się?

W środowisku zajmującym się leczeniem alkoholizmu, często można usłyszeć zwrot „zaszyć się”. Co oznacza on w praktyce? Zaszycie się to nic innego jak przejście zabiegu wszycia wszywki alkoholowej. Nazwa bierze się od metody umieszczania tabletek z Disulfiramem w ciele osoby uzależnionej. Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Przed podjęciem decyzji o wszyciu wszywki alkoholowej, lekarz przeprowadza szeroki wywiad medyczny, który ma na celu ustalenie, czy zabieg będzie odpowiednim wsparciem dla pacjenta. Jeśli nie wykryje żadnych przeciwwskazań: nietrzeźwości, nadwrażliwości na Disulfiram, zaburzeń psychicznych itp., wydaje zgodę na zabieg i umawia pacjenta na konkretny termin wszycia wszywki. By czuć się jak najbardziej komfortowo, pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Takie działanie pozwala na sprawne przeprowadzenie zabiegu, powoduje również, że pacjent nie musi pozostawać na noc na obserwację, może udać się jeszcze tego samego dnia do swojego domu. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz nacina skórę na pośladku, by móc umieścić pod skórą odpowiednią ilość tabletek z lekiem. Zabieg kończy się założeniem szwów oraz opatrunku jałowego. Cała procedura przeprowadzana w sprawdzonym gabinecie medycznym, jest bezpieczna, skuteczna i trwa około pół godziny. Wszywka rozpoczyna swoje działanie od razu po jej umieszczeniu w ciele i działa przez okres około 8-12 miesięcy.

Pacjent po zakończeniu zabiegu może udać się do domu, dobrze jednak, by w drodze powrotnej towarzyszył mu ktoś bliski. Przez kilka kolejnym dni powinien on unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a także szczególnie dbać o higienę miejsca zabiegowego, by uniknąć ewentualnych powikłań, takich jak zakażenie lub powstanie nieestetycznej i bolesnej blizny.

Przeciwskazania do zabiegu

Esperal to nie metoda dla wszystkich
– jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Wszywka alkoholowa Esperal umieszczana jest w ciele alkoholika w trakcie prostego zabiegu chirurgicznego, dlatego konieczna jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu. W trakcie kwalifikacji lekarz przeprowadza wywiad medyczny, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wszycia wszywki.




Najczęstszymi przeciwwskazaniami są:

  • nietrzeźwość pacjenta w dniu wykonywania zabiegu (wymagana 24 godzinna abstynencja),
  • w przypadku kobiet ciąża oraz okres karmienia piersią,
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • niedoczynności nerek oraz wątroby,
  • choroby układu krążeniowego oraz oddechowego,
  • astma, padaczka, cukrzyca;
  • zaburzenia psychiczne, głównie psychozy oraz stany depresyjne, a także próby samobójcze podejmowane w przeszłości.

Wszystkie inne ewentualne przeciwwskazania do wykonania zaszycia są zawsze wykluczane w szczegółowym wywiadzie medycznym lekarza z uzależnionym pacjentem. Uzależniony nie powinien ukrywać przebytych chorób ani schorzeń przed lekarzem, aby zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo zabiegu i prawidłowe działanie leku.

Przygotowanie

Jak przygotować się
do wszycia Esperalu?

Nie ma wielu zaleceń przed przystąpieniem do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej, które musi spełnić pacjent, ponieważ zaszycie alkoholowe uzależnionego pacjenta nie jest zabiegiem szczególnie ingerującym w organizm pacjenta. Jest jednak jeden obowiązkowy warunek, który dotyczy trzeźwości pacjenta. Osoba uzależniona, która chce poddać się zaszyciu, musi przestrzegać abstynencji na co najmniej dobę przed zabiegiem, jednak im dłużej tym lepiej. Całkowita trzeźwość pacjenta uchroni go od wystąpienia natychmiastowych działań niepożądanych i ewentualnych skutków ubocznych zabiegu, po natychmiastowym wejściu pozostałości etanolu z aktywnym składnikiem wszywki, tzw. reakcja disulfiramowa. W przypadku, gdy osoba uzależniona od alkoholu będzie wykazywała objawy spożycia etanolu w ciągu ostatniej doby przed zabiegiem, lekarz chirurg odmówi wykonania zabiegu. Poza tym ważne jest zachowanie ogólnego zdrowia na czas zabiegu (brak infekcji bakteryjnych i wirusowych) i dbanie o siebie po wszyciu wszywki alkoholowej Esperal.

Jeśli czujesz, że alkohol przejął kontrolę nad Twoim życiem, nie wahaj się poszukać pomocy – każdy dzień w szponach uzależnienia to dzień stracony, który już nigdy nie powróci! Zgłoś się do naszego specjalistycznego gabinetu na zaszycie alkoholowe i rozpocznij swoją walkę z uzależnieniem.

Postępowanie po zabiegu

Jak postępować po zabiegu
implantacji Esperalu?

Kluczowe jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich po zabiegu. Jeśli nie zostanie to zrobione, może dojść do zakażenia rany. Należy często przemywać ranę Octaniseptem, lub innym specyfikiem, który w swoim składzie nie ma alkoholu i przykrywać ją opatrunkiem. Po zagojeniu się rany na skórze może powstać mała blizna, która w ciągu kilku dni powinna zniknąć. Można wspomóc się maścią na blizny, jeżeli uznamy, że blizna jest zbyt widoczna. Podskórnie umieszczone tabletki z Esperalem mogą ulec przesunięciu, jeśli pacjent będzie nadmiernie obciążał organizm, czyli: podnosił ciężary lub wykonywał ćwiczenia na siłowni.


Czasami organizm może próbować wszywkę alkoholową szew i potraktuje ją jako ciało obce. W takim przypadku z rany może wyciekać płyn surowiczy, w okolicach rany powstanie obrzęk, rana będzie bolesna i tkliwa, może też swędzieć. Wszystkie te objawy mogą doprowadzić do tego, że wszywkę trzeba będzie usunąć. Ważne jest, aby wtedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg.

Okres rekonwalescencji

Jak długi jest okres rekonwalescencji
po wykonaniu zaszycia?

Średni czas rekonwalescencji wynosi około 7 dni. Pacjenci mogą wrócić do pracy lub do swoich domowych zajęć i obowiązków od razu po zabiegu. Nie jest wymagane zwolnienie lekarskie, ani hospitalizacja. Najważniejsze aby pacjent odpowiednio pielęgnował ranę oraz nie obciążał nadmiernie organizmu.

Okres rekonwalescencji

Wszywka alkoholowa Esperal Łódź
– kompleksowe podejście
do leczenia alkoholizmu

Wszywka alkoholowa Łódź zaliczana jest do tzw. awersyjnych form leczenia choroby alkoholowej. Oznacza to, że przez wywoływanie wstrętu, lub też strachu zniechęca osobę uzależnioną do sięgania po alkohol poprzez wykształcenie w niej lęku przed negatywnymi skutkami picia trunków wysokoprocentowych.

Leczenie uzależnień, zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej, wymaga zachowania całkowitej abstynencji. Nic zatem dziwnego, że dla większości chorych na alkoholizm pierwsze dni leczenia alkoholizmu są często wyjątkowo trudne. Dla osób, które są silnie zmotywowane do walki z uzależnieniem szczególną formą pomocy może być wszywka alkoholowa Esperal Łódź. Metoda ta nie jest co prawda 100% lekiem pomagającym wyleczyć alkoholizm, pomaga jednak uzależnionym w utrzymaniu całkowitej trzeźwości nawet przez 12 następnych miesięcy. Dzięki zachowaniu całkowitej abstynencji pacjent może podjąć dalsze kroki terapeutyczne oparte na aspekcie psychologicznym. Może to być terapia indywidualna albo grupowa, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Początkowo może on również uczęszczać na spotkania w grupach Anonimowych Alkoholików, gdzie osoby z podobnymi problemami wzajemnie się wspierają i motywują do walki z alkoholizmem i życiu w całkowitej trzeźwości.

Wykonanie zabiegu zaszycia alkoholowego jest najlepszym dodatkiem do kompleksowego leczenia uzależnienia od alkoholu. Ten lek działający nawet do roku czasu środek nie wyleczy uzależnionego z alkoholizmu, jednak skutecznie powstrzyma go od picia alkoholu na dłuższy okres czasu. Warto wiedzieć, że brak odpowiedniej terapii uzależnień oraz wsparcia najbliższych znajomych i rodziny może spowodować, że leczenie alkoholizmu nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a chory na alkoholizm wróci do picia alkoholu. Dlatego też całe leczenie alkoholizmu należy przeprowadzać kompleksowo, pod bacznym okiem specjalistów.

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!