Telefon

+48 574 344 789

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Akamprozat – nowy lek na alkoholizm

Akamprozat – nowy lek na alkoholizm
24 lutego 2025

Akamprozat – nowy lek na alkoholizm

Leczenie uzależnienia od alkoholu opiera się w głównej mierze na uczestnictwie w regularnej psychoterapii, która pozwala na zrozumienie źródła problemu i przepracowanie swoich nawyków w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo często na początku terapii pacjenci skarżą się na niewystarczającą rolę terapii podczas odczuwania skutków odstawienia alkoholu. W Polsce istnieją różne tabletki na alkoholizm, które zawierają substancje wspomagające walkę z nałogiem. Jedną z opcji, którą omówimy w poniższym artykule jest nowy lek na alkoholizm, czyli akamprozat

Leki na alkoholizm a akamprozat 

Obecnie na rynku w Polsce można znaleźć różne tabletki obrzydzające alkohol. Do substancji w nich obecnych zaliczamy disulfiram, naltrekson, nalmefen oraz akamprozat

Najstarszą z wymienionych opcji leczenia jest disulfiram, który wywołuje niepożądane objawy fizyczne w wyniku jego reakcji z alkoholem. Dzięki temu osoba uzależniona może poczuć awersję do picia, kojarzącego się właśnie z negatywnymi, a czasem niebezpiecznymi, skutkami zdrowotnymi. Zarówno naltrekson, jak i nalmefen są nowoczesnymi preparatami, które podtrzymują utrzymanie abstynencji. Naltrekson wypływa na układ opioidowy mózgu, pozbawiając osobę uzależnioną odczuwania efektu nagrody podczas picia. Nalmefen działa na podobnej zasadzie, natomiast w jego przypadku nie ma konieczności przyjmowania go w sposób ciągły. 

Akamprozat, czyli nowy lek na alkoholizm, wykorzystywany jest jako skuteczne wsparcie psychoterapii odwykowej. Oddziałuje on na obecne w mózgu receptory układu GABA-eregicznego, który hamuje aktywność komórek nerwowych, oraz glutaminergicznego, który aktywuje neurony. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest przywrócenie równowagi między tymi układami, która to została zaburzona przez długotrwałe nadużywanie alkoholu. W efekcie akamprozat wspomaga utrzymanie trzeźwości i wydłużenie czasu jej trwania.

Wszystkie tabletki na alkoholizm dostępne są wyłącznie na receptę. Należy więc wcześniej skonsultować potrzebę ich zażywania z lekarzem specjalistą.

Mechanizm działania akamprozatu 

Akamprozat, czyli inaczej acetylohomotaurynian wapnia, jest swoją budową zbliżony do. Tauryny i kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Po wchłonięciu zamienia się natychmiastowo na acetylohomotaurynę i przenika wtedy przez barierę krew-mózg. 

Dokładny mechanizm działania akamprozatu na neuroprzekaźniki nie został jednak całkowicie wyjaśniony. Wiadomo, że lek ten zwiększa stężenie serotoniny w mózgu i krwi, nasila neuronalny wychwyt GABA w hipokampie i wzgórzu. Dzięki temu oddziałuje na uzależnienie od alkoholu, zmniejsza głód i nawroty, co pomaga utrzymać abstynencję. 

Tabletki przeciw alkoholowe a możliwe skutki uboczne 

Akamprozat może wywoływać niepożądane działania w organizmie. Do najczęściej wymienianych należą przede wszystkim czynniki takie jak: biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, wysypka plamisto-grudkowa, oziębłość płciowa, impotencja, osłabione libido. Rzadko lub dość rzadko wskazuje się na: reakcje nadwrażliwości – pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne. Możliwe są także zmiany pęcherzowe na skórze. 

Jeśli doszłoby do przedawkowania leku, objawy są podobne do wspomnianych skutków ubocznych. 

Przebiegają więc dość łagodnie w przeciwieństwie do chociażby disulfiramu. 

Akamprozat a reakcje na przyjmowane równocześnie leki 

Nie wykazano żadnych interakcji akamprozatu z disulfiramem, oksazepamem, tetrabamatem oraz meprobamatem. Podczas badań klinicznych akamprozat był bezpiecznie zażywany wraz z lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwlękowymi, nasennymi i uspokajającymi i nieopioidowymi lekami przeciwbólowymi. Natomiast może on wykazywać nasilanie działań niepożądanych w połączeniu z naltreksonem. 

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania akamprozatu?

Oczywiście pomimo wysokiej tolerancji leku, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania akamprozatu. Przede wszystkim czynnikiem dyskwalifikującym jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub niewydolność nerek. Ponadto, nie zaleca się stosowania akamprozatu u osób z niewydolnością wątroby oraz depresją i skłonnościami samobójczymi. 

Lek nie powinien być przyjmowany w trakcie odtruwania alkoholowego, nie działa on zapobiegająco na szkodliwą aktywność alkoholu. Nie ma również odpowiednich badań, które pozwalałyby stosowania akamprozatu u osób poniżej 18 roku życia oraz powyżej 65. Tak samo w przypadku kobiet w ciąży – może on być zażywany wyłącznie po dokładnej ocenie ryzyka i możliwych korzyści z jego podjęcia. 

Czy akamprozat wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Według badania i informacji producenta, akamprozat nie wpływa negatywnie na sprawność psychofizyczną. Nie powoduje więc negatywnych skutków na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. 

Jakie jest dawkowanie akamprozatu? 

Oczywiście każdorazowo lek dobierany jest indywidualnie przez lekarza, który ocenia stan zdrowia i potrzeby osoby uzależnionej. Zazwyczaj akamprozat zażywany jest doustnie, między posiłkami. Spożywana dawka uzależniona jest od masy ciała pacjenta. 

A czym jest anticol? Kiedy jest stosowany?

Anticol jest lekiem antyalkoholowym zawierającym disulfiram. Dostępny na receptę, stosowany jest w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Równoczesne spożycie alkoholu podczas zażywania anticolu związane jest z podwyższeniem stężenia aldehydu octowego w organizmie, co skutkuje pojawieniem się objawów zatrucia. 

Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do zastosowania tego leku jako wsparcia psychoterapii. Do najczęściej wymienianych należą: stan upojenia alkoholowego, spożycie alkoholu w przeciągu ostatniej doby, nadwrażliwość na disulfiram, niewydolność serca, niewydolność nerek, ciężka niewydolność oddechowa, ciężka niewydolność wątroby, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, przebyty incydent mózgowo-naczyniowy, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia psychiczne czy próby samobójcze w przeszłości.

Tabletki przeciw alkoholowe – kiedy warto je zastosować?

Przede wszystkim farmakologia w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest rekomendowana jako wsparcie dla osób uczęszczających na regularną psychoterapię odwykową. Warto być świadomym, że nie istnieją na rynku leki stricte leczące z alkoholizmu. Należy więc traktować takie preparaty jedynie jako źródło wsparcia i uzupełnienie procesu walki z nałogiem. Najczęściej ich główną funkcją jest zmniejszanie ryzyka wpadnięcia osoby uzależnionej w kolejny ciąg alkoholowy. 

Tak więc, każdego z wymienionych wyżej leków antyalkoholowych nie powinno się traktować jako samodzielnej formy leczenia choroby alkoholowej. Podstawę stanowi dobrze dobrana psychoterapia, która jako jedyna pozwala na wypracowanie samodzielnego kontrolowania swojego nałogu, zmianę dotychczasowej perspektywy patrzenia na świat i pomoc w dalszym utrzymaniu trzeźwości, ponieważ uzależnionym od alkoholu pozostaje się już do końca życia. 

Jeśli mierzysz się z problemem uzależnienia od alkoholu, nie czekaj dłużej, tylko już dziś zadbaj o siebie i zgłoś się do najbliższej placówki medycznej zajmującej się alkoholizmem. 

Zadzwoń do nas!