


Co czuje alkoholik po rozstaniu?
Alkoholizm powoduje u najbliższych osób alkoholika rozgoryczenie, i nie mogąc wytrzymać pogłębiającego się problemu ani szans na zmianę, najczęściej partnerki bądź partnerzy odchodzą od osób uzależnionych.
Część alkoholików zachowuje się toksycznie – nie tylko cierpią oni na chorobę alkoholową, ale również mogą na zaburzenia psychiczne, które przejawiają się w przemocy psychicznej, a niekiedy fizycznej. Zazwyczaj jedna za stron zachowuje się bardzo toksycznie do tego stopnia, że druga strona nie jest w stanie myśleć rozsądnie. Toksyczni partnerzy wiedzą, w jaki sposób podejść drugą połówkę, aby ta poczuła się jeszcze gorzej niż na początku konfliktu. Częstymi symptomami przemocy psychicznej okazują się manipulacje, które często stosuje człowiek z tzw. osobowością narcystyczną. Mocne manipulacje przybierają również formę tzw. gaslightingu, którego charakterystyczną cechą jest otoczenia bliską osobę troską, a z dnia na dzień ta sama osoba wzbudza w drugiej osobie poczucie winy do tego stopnia, że sama ma problemy z percepcją.
Związki u boku toksycznego partnera są bardziej narażone na rozstanie. Jeśli do ich życia wkracza dodatkowo alkohol, druga strona jest przytłoczona tymi problemami. Rozstanie z alkoholikiem, a czasami dodatkowo z tzw. przemocowcem, to wyraz odwagi, ale przede wszystkim wyraz miłości do samego siebie. Partnerka lub partner, którzy postanawiają opuścić wybranka często zmagają się z dylematem, co powinni zrobić – zostać czy odejść. Jednak nawarstwiające się problemy skłaniają niektórych do rozstania, ponieważ sami nie radzą sobie ze zrozumieniem emocji, jakich doświadczają, gdy alkohol zaczyna być wszechobecny w życiu romantycznej relacji.
Czym jest współuzależnienie?
Odchodzący partnerzy zmagają się z zestawem trudnych emocji. Dylemat, dotyczący odejścia czy pozostania w związku, nie jest dla łatwy. Podejmując decyzję o rozstaniu, partnerzy cały czas kochają tę drugą osobę, jednak miłość w takim związku nie wystarczy. Jedna strona, mimo że nie pije alkoholu, jest osobą współuzależnioną. Współuzależnienie to zestaw zachowań oraz emocji, które są bezpośrednim efektem tolerowanego alkoholizmu w domu.
Czym charakteryzuje się współuzależnienie?
Samo życie u boku alkoholika nazywa się współuzależnieniem, ponieważ najbliższym osobom zależy na stabilności, spokoju i czerpania przyjemności z życia. Dlatego bliskie osoby chcą jak najlepiej dla wybranka serca, mimo że cierpi na uzależnienie alkoholowe. Objawy współuzależnienia mogą przybierać różne formy i zazwyczaj rozwijają się stopniowo u osoby blisko związanej z osobą uzależnioną – najczęściej partnera, małżonka, rodzica lub dorosłego dziecka.
Najbardziej charakterystycznym symptomem współuzależnienia jest przekonywanie drugiej osoby do zmiany. Czasem bywa to zaskoczeniem, ale jednak zachowanie alkoholika może wpłynąć na zachowanie współlokatora, często przejmując pewne schematy, emocje, a nawet techniki manipulacyjne. Przystosowanie się do schematów funkcjonowania osoby uzależnionej, w tym dostosowanie rytmu dnia, zachowań, a nawet emocji do cyklu jej picia. Osoba współuzależniona często „uczy się” przewidywać nastroje partnera i funkcjonuje w trybie ciągłego dostosowywania się, rezygnując z własnej autonomii. Przejmowanie odpowiedzialności za zachowania i decyzje osoby uzależnionej przejawia się między innymi w usprawiedliwianiu jej działań przed innymi, tuszowaniu problemów oraz podejmowaniu prób „ratowania” jej z trudnych sytuacji, które sama spowodowała.
Obsesyjna potrzeba kontroli, polegająca na próbach zarządzania życiem osoby uzależnionej – jej czasem, otoczeniem, relacjami czy dostępem do alkoholu. Choć intencją bywa chęć pomocy, w rzeczywistości kontrola ta wynika z lęku i poczucia bezsilności. Nadmierna troska, która często przybiera formę wyręczania, podejmowania działań w imieniu osoby uzależnionej oraz chronienia jej przed konsekwencjami picia. Może to oznaczać na przykład dzwonienie do pracodawcy z usprawiedliwieniem nieobecności, spłacanie długów, ukrywanie sytuacji przed dziećmi czy otoczeniem.
Wysoka tolerancja na destrukcyjne i patologiczne zachowania osoby uzależnionej, nawet jeśli wiążą się one z przemocą, manipulacją czy zaniedbaniem. Współuzależniony trwa w relacji mimo cierpienia, często obwiniając siebie za problemy i doświadczając poczucia winy oraz niskiej samooceny. Równocześnie ignoruje lub spycha na dalszy plan własne potrzeby emocjonalne, zdrowotne i społeczne.
Co czuje alkoholik po rozstaniu?
Natomiast jakie emocje towarzyszą alkoholikowi? Co czuje alkoholik po rozstaniu? Czy rozstanie może być przełomowym momentem dla alkoholika?
Rozstanie to trudna sytuacja dla obojga osób. Pomimo że alkoholik nie jest czasem świadomy wydarzeń, w których uczestniczy, to jednak z czasem odczuje nieobecność drugiej połówki. Czy alkoholik tęskni? Nie można obedrzeć alkoholika ze wszystkich uczuć i emocji. Jak każdy człowiek gromadzi w sobie emocje, jednak pod wpływem alkoholu nie jest w stanie panować nad nimi. Gdyby alkoholik posiadał kontrolę nad swoim życiem, rozpad związku nie miałby miejsca. Wszystko zależy od poziomu zaawansowania uzależnienia. Jeśli alkoholik składa puste obietnice, kłamie i w dalszym ciągu pije alkohol w ukryciu, to sam nagle nie podejmie decyzji o walce z alkoholizmem. Ta decyzja powinna wynikać z chęci zmiany, samoświadomości, a nie być przymusowa, ponieważ nie przyniesie zamierzonych efektów.
Po rozstaniu alkoholik może różnie reagować, między innymi agresją, rozdrażnieniem, co powoduje jeszcze większe spożywanie alkohol, ale także może odczuwać apatię lub obojętność.
Manipulacje alkoholika
Pomimo że alkoholicy pod wpływem alkoholu myślą nietrzeźwo i życie wymyka się im spod kontroli, to potrafią manipulować drugim człowiekiem, w szczególności ukochaną osobą. Współuzależnione osoby, na przykład wybrankowie serca często próbują przemówić do osoby uzależnionej, błagając ją o odstawienie alkoholu. Długie negocjacje zazwyczaj nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Jednak czasem po kilkakrotnych męczących rozmowach alkoholicy zmuszają się do kompromisu i zgadzają na pójście na terapię.
Czy działania pod przymusem są dobrym krokiem? Alkoholik ma dobre intencje wobec bliskich osób? Często osoby uzależnione zakładają maskę i okłamują nie tylko swoje otoczenie, ale również siebie. Puste obietnice są jedynie powtarzającymi się kłamstwami, które nie wychodzą na dobre dla żadnej ze stron. Alkoholik powinien sam pragnąć zmiany, widzieć w swoim uzależnieniu coś toksycznego, złego. Zamiast tego alkoholik umie ukryć alkohol w takich miejscach, o których nie wie bliska osoba. Wówczas związek dwojga osób przechodzi bardzo trudną próbę, która najprawdopodobniej nie zakończy się happy end’em. Każda ze stron nie będzie zadowolona, ponieważ gdy osoba współuzależniona przyłapie alkoholika na gorącym uczynku, stracą do siebie zaufanie, które trudno odbudowa. Puste obietnice prowadzą do frustracji, złości, niespełnienia oczekiwań, a ostatecznie do konfliktu, który może zakończyć się rozstaniem.
Dlaczego alkoholik wyzywa?
„Mąż alkoholik obwinia mnie o wszystko”– często mierzysz się z takimi momentami?
Alkoholizm dotyka każdego aspektu życia – nie tylko zdrowia fizycznego. Zdrowie psychiczne jest równie narażone na wyczerpanie. Utrzymująca się nietrzeźwość negatywnie wpływa na percepcję, przyczynia się nawarstwiających się kłótni, trudnych konfliktów, podczas których alkoholik nie oszczędza słów. Zazwyczaj alkoholicy przerzucają winę na drugą osobę, wypierają swoje problemy i obwiniają najbliższy krąg osób o wszystko, ponieważ w ten sposób radzą sobie z emocjami. Przerzucanie winy, nadmierne obwinianie partnerki lub partnera to mechanizm obronny osób uzależnionych, który wpływa na najbliższych, powodując współuzależnienie.