Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Jakie objawy daje choroba alkoholowa?

jakie-objawy-daje-choroba-alkoholowa
17 listopada 2022

Jakie objawy daje choroba alkoholowa?

Alkoholizm u każdego objawia się w inny sposób. Istnieją różne odmiany choroby, które przejawiają inne nasilenie oraz rodzaj objawów. Choroba ewoluuje i rozwija się w indywidualny sposób u każdego człowieka. Już po pierwszych sygnałach możemy wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Choroba alkoholowa jest bardzo niebezpieczna i może powodować wiele niekorzystnych skutków ubocznych, które obejmują nie tylko sferę fizycznego funkcjonowania. Zaburzenie związane z używaniem alkoholu może być łagodne, umiarkowane lub ciężkie, w zależności od liczby doświadczanych objawów. 

Alarmujące objawy

 • Niemożność ograniczenia ilości wypijanego alkoholu,
 • Chęć zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu i podejmowanie wielu nieudanych prób, aby to zrobić,
 • Spędzanie dużej ilości czasu na piciu, przyjmowaniu alkoholu lub rekonwalescencji po jego spożywaniu (kac),
 • Uczucie silnego pragnienia lub przymusu picia alkoholu,
 • Niewypełnianie głównych obowiązków w pracy, szkole lub domu z powodu wielokrotnego spożywania alkoholu,
 • Kontynuowanie picia alkoholu, mimo świadomości problemów fizycznych, społecznych, zawodowych oraz osobistych, które powoduje,
 • Rezygnacja lub znaczne ograniczenie aktywności towarzyskich, zawodowych oraz hobby i zainteresowań na rzecz spożywania alkoholu,
 • Spożywanie alkoholu w sytuacjach, w których jest to wyjątkowo niebezpieczne, na przykład podczas prowadzenia samochodu lub pływania,
 • Rozwijanie tolerancji na alkohol, co sprawia, że potrzeba wypicia go wzrasta, ponieważ odczuwanie jego działania uległo zmniejszeniu,
 • Doświadczanie objawów odstawienia, na przykład nudności, wymiotów, potliwości, drżenia mięśni, 
 • Picie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, związanych z syndromem abstynencji,
 • Możliwe są okresy abstynencji, które mają na celu udowodnienie, że problem z alkoholem nie występuje u danej osoby,
 • Problemy z pamięcią – luki oraz trudności w przypomnieniu sobie wydarzeń, które miały miejsce podczas picia alkoholu,
 • Obsesja na punkcie alkoholu.

Alkoholizm – brak kontroli

Umiar jest bardzo ważnym czynnikiem w naszym życiu, ponieważ przestając o niego dbać, popadamy w różnego rodzaju uzależnienia. Umiar jest także pierwszym krokiem w kierunku całkowitego rzucenia alkoholu, tymczasowo lub na dłuższą metę. Im bardziej o niego dbamy, tym lepiej czujemy się w obecności alkoholu. 

Używki sprawiają, że bardzo szybko pochłaniamy się w ich działaniu. Zaczynamy spożywać alkohol i przestajemy panować nad swoimi decyzjami. Momentem kulminacyjnym jest silny stan upojenia, który mimowolnie sprawia, że nie jesteśmy w stanie spożyć większej ilości alkoholu, ponieważ często kończy się on utratą przytomności. Co, gdy każda impreza kończy się w ten sam sposób?

Okazuje się, że osoby uzależnione od alkoholu całkowicie wyzbywają się racjonalnego picia, ponieważ nie potrafią się samodzielnie zatrzymać. Kiedy zaczynają pić, nie mogą przestać. Każde założenie, z którym przychodzą na imprezę zostaje złamane. Dla alkoholika jeden kieliszek nigdy nie kończy się na jednym kieliszku. Jeżeli zauważasz u siebie podobne zachowania, to zwróć uwagę na swój stan zdrowia psychicznego. 

W momencie utraty kontroli, zniszczenia mogą obejmować całe życie. Z tego względu za wszelką cenę starajmy się działać w sposób przemyślany, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. 

Emocjonalne objawy alkoholizmu

Osoby cierpiące na alkoholizm walczą z własnymi emocjami. Nasilenie nastrojów może być nasilone, ponieważ używka wyolbrzymia wiele naszych odczuć. Impulsywne i nieprzemyślane działania są powszechne u osób uzależnionych. 

Alkoholika można rozpoznać po rozdrażnieniu oraz wahaniu nastrojów. Głód alkoholowy potrafi być bardzo uciążliwy oraz absorbujący. Kiedy osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę picia czuje się niespokojna oraz rozdrażniona. Tylko wypicie jest w stanie ukoić jej emocje. Wewnętrzny przymus potrafi zmienić nas w zupełnie innych ludzi, których humor jest uzależniony od spożycia alkoholu. Z tego względu alkoholicy zachowują się w bardzo specyficzny sposób, a ich nastrojem można sterować poprzez okresy abstynencji. 

Emocje są silnie powiązane z chorobą alkoholową, dlatego jej objawy w dużej mierze są widoczne w funkcjonowaniu psychicznym. Osoby chore stają się całkowicie pochłonięte używką, przez co nie dostrzegają niczego innego wokół siebie. Alkohol jest obsesją, która tworzy ich dzień. 

Objawy choroby alkoholowej lokalizujące się w ciele

Głód alkoholowy jest odczuwalny w całym ciele. Uzależnienie od alkoholu obejmuje sferę psychiczną oraz fizyczną. Kiedy alkoholik jest w zaawansowanym stanie, jest uzależniony również w kwestii biologicznej od toksycznej substancji. Charakterystyczne są różnorodne objawy odstawienia, które wynikają z adaptacji organizmu do danej używki. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą być bardzo dokuczliwe, a w wielu przypadkach mogą zagrażać życiu oraz zdrowiu. Z tego względu każde wychodzenie z nałogu powinno się odbywać pod kontrolą lekarza, który jest świadomy każdego możliwego zagrożenia. 

Chęć napicia się objawia się poprzez: pojawianie się natrętnych myśli obejmujących spożywanie alkoholu, niepokój, lęk, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji oraz uwagi, poczucie znacznego osłabienia i braku energii do życia, a także chwiejność emocjonalną. Po tych oznakach jesteśmy w stanie rozpoznać głód alkoholowy, który wskazuje na rozwijające się uzależnienie od alkoholu. 

Objawy alkoholizmu na twarzy

Alkoholizm widoczny jest nawet w wyglądzie zewnętrznym. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest zaczerwieniona i opuchnięta twarz oraz przekrwione oczy. Ponadto alkoholicy często wyróżniają się zaniedbaniem oraz niską wagą, która wskazuje na znaczne niedożywienie. Zauważając takie sygnały, powinniśmy bliżej przyjrzeć się danemu przypadkowi. Każda osoba, która posiada podejrzenie choroby alkoholowej powinna być sprawdzona przez specjalistę, który zaproponuje konkretne postępowanie. 

Rozpoznanie objawów – co dalej?

Po rozpoznaniu objawów alkoholizmu warto umówić się do wykwalifikowanego psychiatry, który zdiagnozuje chorobę. Nie powinniśmy samodzielnie stwierdzać obecności uzależnienia od alkoholu. To zbyt poważne zaburzenie, abyśmy mogli zbagatelizować jego objawy. Niektóre choroby mogą dawać podobne objawy. Z tego względu potrzebna jest profesjonalna diagnoza, która wskaże na konkretne działania. 

Rozpoznanie objawów oraz zdiagnozowanie choroby to pierwsze kroki w stronę terapii. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się alkoholizmu z życia. Nie ma czasu do stracenia, ponieważ choroba każdego dnia się rozwija i przechodzi w dalszy etap. Im dłużej czekamy, tym ciężej jest nam podjąć działania lecznicze. 

Zdrowie jest w naszych rękach. Alkoholizm jest poważnym zaburzeniem, którego nie powinno się lekceważyć. Z tego względu zwracajmy uwagę na komentarze rodziny, ponieważ to ona, zazwyczaj w pierwszej kolejności, zauważa pierwsze sygnały alarmujące o postępującej chorobie. Możemy liczyć tylko na bliskich, którzy znają nas najlepiej, ponieważ sami możemy wypierać się choroby. 

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!