Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Program HALT – wpływ emocji i frustracji na rozwój uzależnienia

program-halt-wpylw-emocji-i-frustracji
20 października 2022

Program HALT – wpływ emocji i frustracji na rozwój uzależnienia

Proces zdrowienia jest wyjątkowo uciążliwy dla alkoholików. Bardzo trudno jest im funkcjonować w normalnej rzeczywistości, kiedy wokół jest tyle pokus. Potrzeba wiele starań oraz specjalnych działań, które pozwolą utrzymać trzeźwość. Takie postępowanie jest konieczne, aby wyjść z choroby i uniknąć tragicznej śmierci. Zbagatelizowanie problemu może tylko pogorszyć sprawę i sprawić, że choroba wejdzie w kolejne stadium. 

Program HALT stanowi ważny fundament podczas procesu zdrowienia. Informuje on o największych zagrożeniach, które można napotkać podczas abstynencji oraz wyjaśnia, jak sobie z nimi radzić. Dzięki takim programom alkoholicy mogą ułatwiać sobie trwanie w trzeźwości. 

Człowiek jest istotą emocjonalną. Bazujemy na emocjach i bardzo często działamy pod ich wpływem. Bardzo często nie umiemy ich kontrolować i to właśnie one odpowiadają w dużej mierze za uzależnienie od alkoholu. Wszystkie frustracje, niespełnione potrzeby, negatywne emocje muszą znaleźć ujście. Kiedy nie uporamy się z nimi w zdrowy, przystępny sposób, będziemy poszukiwać innych zastępczych działań, które nie zawsze okażą się bezpieczne. Z tego względu bardzo często sięgamy po alkohol. Jest on najprostszym sposobem na relaks, odstresowanie się, sen oraz odpoczynek od problemów. Niestety okazuje się, że jego działanie jest pozorne i w rzeczywistości robimy sobie większą krzywdę, a problemy jedynie się kumulują. Alkohol nie rozwiązuje naszych trudności, ale może tylko opóźnić nasze działania. Bardzo często wpadamy we własną pułapkę i staramy się wyleczyć negatywne emocje alkoholem. Tymczasem podczas trzeźwienia dopada nas jeszcze gorsze samopoczucie, więc pijemy ciągle. Tak się tworzy uzależnienie od alkoholu. 

Co oznacza nazwa HALT?

Hasło „HALT” jest skrótem od pierwszych literek angielskich słów:

  • H – hungry – głodny,
  • A – angry – rozgniewany,
  • L – lonely – samotny,
  • T – tired – zmęczony.

Kilka prostych wyrazów, które prezentują określone stany, zawierają w sobie jedne z największych zagrożeń dla trzeźwiejącego alkoholika. Wyżej wymienione – głód, złość, samotność i zmęczenie – dotyczą każdego z nas. Niektórzy nie potrafią sobie z nimi radzić w przystępny sposób. U osób uzależnionych od alkoholu łatwo o wyzwalacz (bodziec, który wyzwala chęć do spożycia alkoholu). Z tego względu dane stany są niezwykle groźne i zaczynają na siebie oddziaływać nawzajem. Alkoholik, który jest głodny, doświadcza złości i zmęczenia, które sprawiają, że wyładowujemy negatywne emocje na bliskich, dlatego czujemy się samotni. Działa to jak maszyna – jedno pociąga za sobą drugie. Należy to przerwać jak najszybciej, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo zrezygnowania z trzeźwości. 

Bardzo popularne podczas leczenia alkoholizmu stały się różnego rodzaju treningi emocjonalne – trening radzenia sobie ze złością, bądź ze stresującymi wydarzeniami. Okazuje się, że opanowanie nieprzyjemnych odczuć może nas powstrzymać przed destrukcyjnymi działaniami, do jakich należy nadużywanie napojów alkoholowych. Warto jest z nich korzystać, abyśmy później lepiej znosili napływające, trudne emocje. 

Głodny

Nie bądź głodny! Prosta zasada, która tak wiele zmienia w życiu alkoholika. Podobno głód zwiększa ochotę na spożywanie alkoholu. Dlatego walcząc z uzależnieniem zaleca się w przypadku wystąpienia głodu alkoholowego zjedzenie wysokokalorycznego posiłku – słodkiego, tłustego i kalorycznego. Kiedy żołądek jest pusty, bardziej domaga się alkoholu. Zatem nie powinniśmy nigdzie wychodzić, gdy jesteśmy głodni. Zapobiegnie to również kumulacji złości, którą odczuwamy, gdy nie zostanie spełniona podstawowa potrzeba jedzenia. Nie zawsze mamy możliwość zjedzenia jakiegoś posiłku. Dlatego też, gdy pora na wyjście, a nie mamy nic w lodówce, możemy zastąpić jedzenie jakimś napojem – herbata, woda, sok, mleko. Zalecane jest także zjedzenie czegoś słodkiego. 

Okres trzeźwienia powinien być bogaty w odpowiednią, zdrową dietę. Nadmierne spożywanie alkoholu wypłukuje z nas wszystkie składniki odżywcze oraz minerały. Tracimy cenne witaminy, a nasz organizm staje się osłabiony. Z tego powodu dieta trzeźwiejących alkoholików jest bardzo ważna. Każdy niedobór może powoli uszkadzać nasze narządy wewnętrzne.

Rozgniewany

Gniew jest naturalną, ale bardzo trudną emocją. Odczuwamy go bardzo często i zwykle nie potrafimy z nim sobie poradzić. Złość skłania nas do poszukiwania ukojenia i rozluźnienia w formie alkoholu. Alkoholicy mogą doświadczać rozgniewania na skutek głodu, bądź jako samodzielny stan emocjonalny. Powinniśmy zatem zmienić coś w naszym życiu, aby można było unikać negatywnych uczuć. Przede wszystkim – pośpiech i stres – powinny zostać wyeliminowane. Pamiętajmy, aby nie nabierać zbyt dużej liczby obowiązków na siebie, ponieważ to generuje naszą frustrację. Co ciekawe, lekarstwem na złość może być miłość. 

Unikać rozdrażnienia możemy na wiele różnych sposobów. Ludzie uprawiają sport, aby wyładować negatywną energię, spotykają się z przyjaciółmi oraz ograniczają kontakt z osobami, które mogą generować różne niepotrzebne kłótnie. 

Samotny

Samotność jest jedną z najgorszych do przetrwania. Żaden trzeźwiejący alkoholik nie powinien być sam, gdy jest w ciężkim stanie i zmaga się z chorobą. Samotność generuje frustrację oraz złość. Nie powinniśmy zatem dopuścić do jej wystąpienia. 

Alkoholicy pod wpływem emocji oraz atakowani przez uciążliwy głód alkoholowy mogą stać się nazbyt nerwowi. W ten sposób pojawia się izolacja od osób bliskich. One unikają alkoholika, ponieważ jest nieprzyjemny i nieobliczalny, a on unika rodziny, ponieważ targają nim negatywne emocje. Dlatego też, pojawia się ciężka do zniesienia samotność. Alkoholicy bardzo często dążą do izolacji, ponieważ odczuwają strach przed odrzuceniem. Jest to subiektywne poczucie, które pociąga za sobą wiele konsekwencji. 

Aby unikać samotności w leczeniu alkoholizmu stosuje się różne grupy wsparcia. Towarzystwo innych osób, które również przechodzą lub przechodziły przez to samo jest bardzo wartościowe i może dać dużo wsparcia i pozytywnej energii. 

Zmęczony

Nie da się unikać zmęczenia, ponieważ jest to stan naturalny. Powinniśmy przede wszystkim nie przedłużać tego stanu i jak najszybciej się go pozbywać. Chodzi tutaj zarówno o zmęczenie fizyczne, jak i psychiczne. Oba stanowią zagrożenie. Alkohol jest uważany za substancję, która daje nam możliwość wypoczynku. Jednakże relaks, sen i odprężenie po wypiciu są pozorne. W rzeczywistości organizm nie odczuwa normalnego, zdrowego odpoczynku. Lepiej jest zatem stosować naturalne sposoby relaksu. Nie pozbawiajmy się prawdziwego snu, ponieważ jest on ważny dla naszego samopoczucia. 

Alkoholicy bardzo często, aby zlokalizować myśli w innym kierunku, zaczynają wykonywać wiele działań. Narzucają na siebie zbyt wiele obowiązków i próbują zająć cały swój wolny czas. W życiu musi jednak pozostać czas na odpoczynek, ponieważ on jest niezbędny do naszego prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy, aby robić wszystko z umiarem. 

Zachowaj równowagę z programem HALT!

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!