Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Konsekwencje odstawienia alkoholu

27 marca 2023

Konsekwencje odstawienia alkoholu

Choroba alkoholowa to bardzo wyniszczające organizm człowieka schorzenie. Nadmierne spożywanie alkoholu ma destrukcyjny wpływ na narządy wewnętrzne oraz zdrowie psychiczne jednostki. Substancja ta ma destrukcyjny wpływ na narządy takie jak wątroba, nerki, trzustka, serce czy mózg. Dodatkowo w ostatniej fazie choroby, czyli bardzo zaawansowanym stadium uzależnienia, jednostka wpada w ciągi alkoholowe. Według definicji ciąg alkoholowy rozpoczyna się w momencie, gdy jednostka nieustannie spożywa alkohol przez co najmniej dwie doby. Skutecznym i bezpiecznym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego jest odtrucie alkoholowe. 

Odtrucie alkoholowe – na czym to polega?

Odtrucie alkoholowe, inaczej nazywane detoksem alkoholowym polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn nagromadzonych przez nadmierne spożywanie alkoholu. To czas, który pozwala na przywrócenie prawidłowego poziomu witamin oraz substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możliwe jest także nawodnienie organizmu oraz dostarczenie odpowiedniej ilości elektrolitów. 

Detoks alkoholowy trwa około dziesięciu dni. Jednak o jego zakończeniu decyzję podejmuje lekarz na podstawie wyników badań. Zaleca się, aby osoby uzależnione od alkoholu, odtrucie alkoholowe przechodziły w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych pod okiem specjalistów. 

Odstawienie alkoholu i przerwanie ciągu alkoholowego bardzo często ratuje życie osoby uzależnionej. Pozwala to zadbać o zdrowie pacjenta, poprawić jego kondycję fizyczną i psychiczną. Może stać się również motywacją do podjęcia leczenia choroby alkoholowej. 

Podczas odtrucia alkoholowego niezwykle ważne dla lekarza są informacje takie jak: długość trwania ciągu alkoholowego, rodzaj spożywanego alkoholu oraz jego pochodzenie – czy spożywany alkohol był z legalnego źródła czy też nie. Przydatne są również informacje mówiące jak osoba uzależniona spędziła ostatnie kilka dni. Wszystko to, a także informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, jego schorzeniach i wyniki badań pozwalają na skuteczne przeprowadzenie odtrucia alkoholowego. Lekarz zalecić może również rozpoczęcie farmakoterapii, która ułatwi pacjentowi ten trudny czas. 

Jakich dolegliwości doświadcza osoba uzależniona po nagłym odstawieniu alkoholu?

Nagłe odstawienie alkoholuu u osób uzależnionych od tej substancji przynosi negatywne konsekwencje. To czas, w którym występuje alkoholowy zespół abstynencyjny. Objawia się on wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się już po upływie 24 godzin. Mając na uwadzę intensywność objawów, alkoholowy zespół abstynencyjny dzielimy na powikłany i niepowikłany. 

Alkoholowy zespół abstynencyjny niepowikłany objawia się co najmniej trzema dolegliwościami: wymioty, nudności, podwyższone ciśnienie, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu, występowanie koszmarów, drżenie rąk, drżenie powiek, nadpobudliwość psychoruchowa, obniżenie nastroju. Niepowikłana odmiana występuje zazwyczaj u osób, które są w początkowej fazie choroby alkoholowej. Objawy te zazwyczaj ustępują po około dwóch – trzech dniach. 

Alkoholowy zespół abstynencyjny powikłany występuje u osób, które nadużywały alkoholu przez długi czas bez dłuższych stanu trzeźwości. Jego przebieg może być zagrożeniem dla życia osoby uzależnionej. U jednostki wystąpić mogą objawy zespołu niepowikłanego a dodatkowo padaczka alkoholowa czy delirium tremens. 

Jak wygląda padaczka alkoholowa?

W wyniku wystąpienia padaczki alkoholowej u osoby uzależnionej pojawiają się niespodziewane i niekontrolowane skurcze mięśni całego ciała. Podczas napadu padaczki alkoholowej pacjent niekontrolowanie oddać może mocz oraz stolec. Silne skurcze mięśni – drgawki, doprowadzić mogą do urazów głowy czy zachłyśnięcia się. Należy pamiętać, aby zawsze podczas napadu epileptycznego zabezpieczyć głowę tej osoby oraz ułożyć ją w pozycji bezpiecznej, aby uniknąć zachłyśnięcia się. Nigdy nie wolno wkładać niczego do ust osobie, która ma atak padaczkowy. Jeżeli napad padaczkowy się przedłuża, może dojść do bardzo niebezpiecznego niedotlenienia. 

Czym jest Delirium Tremens?

Delirium Tremens inaczej zwane to majaczenie drżenne. Szacuje się, że w przypadku około 4% osób, które go doświadcza, kończy się zgonem. Objawy majaczenia dotykają zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Występują do trzech dni od spożycia ostatniej dawki alkoholu. Do fizycznych objawów majaczenia zalicza się: drżenie ciała, podwyższenie temperatury ciała, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, którego następstwem jest niewydolność krążenia. Ta może zaś prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Jednostka doświadcza halucynacji, które wywołują duży lęk i stach u osoby uzależnionej. Osoba ma zaburzenia w postrzeganiu orientacji, miejsca i czasu. Wszystko to potęguje uczucie zagrożenia. W wyniku narastającego niepokoju, osoba uzależniona może próbować popełnić samobójstwo. Jednostka wymaga specjalistycznej pomocy. 

Jak wygląda leczenie?

W zależności od tego jak przebiegał alkoholowy zespół abstynencyjny dalsze kroki mogą mieć inny charakter. W przypadku pacjenta, który doświadczał tylko łagodnych objawów podczas odtrucia wystarczy nawodnienie organizmu, wyrównanie poziomu elektrolitów, witamin i substancji odżywczych. Jednak, jeżeli osoba uzależniona doświadczyła ataku padaczki alkoholowej niezbędna będzie dalsza konsultacja lekarska. U osób, które doświadczyły majaczenia drżennego niezbędna będzie hospitalizacja pacjenta oraz jego diagnostyka. Podczas hospitalizacji pacjent będzie nawadniany a lekarze wyrównają pracę serca i podadzą elektrolity. Bardzo często niezbędne jest również leczenie objawów psychicznych, kiedy nie ma już zagrożenia zdrowia i życia, pacjent może zostać skierowany na oddział psychiatryczny. Terapię leczenia uzależnień można rozpocząć w momencie,  którym osoba uzależniona nie ma już objawów odstawienia alkoholu. O zakończeniu odtrucia alkoholowego decyduje lekarz na podstawie wyników badań. 

Dlaczego należy odbyć odtrucie alkoholowe przed rozpoczęciem leczenia choroby alkoholowej?

Odtrucie alkoholowe bardzo często jest wymogiem bez którego nie można rozpocząć leczenia choroby alkoholowej w placówce. Odtrucie alkoholowe nie wykazuje właściwości leczniczych ani terapeutycznych, jednak pozytywnie wpływa na cały proces leczenia. Dzięki jego odbyciu, osoba uzależniona może w pełni skupić się na leczeniu, sesjach terapeutycznych oraz zmianie swojego stylu życia. Nie odczuwa już nieprzyjemnych objawów odstawiennych. Dzięki ich doświadczeniu wie już jak wielką drogę przeszła i nie chce tego doświadczać ponownie. Może to być bardzo dużą motywacją do wytrwania w leczeniu. 

Podczas odtrucia alkoholowego, lekarz może zalecić włączenie farmakoterapii. Podaje się wtedy pacjentowi leki uspokajające i nasenne, aby ulżyć mu w cierpieniu. Terapia leczenia uzależnień jest wymagająca dla osoby uzależnionej. To od jej motywacji oraz ciężkiej pracy zależy jej sukces. Po leczeniu jednostka może osiągnąć wieloletni okres trzeźwości, ale nigdy już nie bęzie miała kontroli nad alkoholem. 

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!