Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Jaka jest różnica między uzależnieniem a obsesją?

28 lutego 2023

Jaka jest różnica między uzależnieniem a obsesją?

Kiedy przeciętny człowiek myśli o uzależnieniu, może pomyśleć o kimś, kto jest uzależniony od narkotyków, alkoholu, tytoniu, zakupów lub hazardu. Osoby, które wielokrotnie cierpią z powodu uzależnienia, mają również inne współwystępujące zaburzenia, takie jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.

Uzależnienie to stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Najczęściej zajęcie się fizycznymi aspektami uzależnienia jest o wiele prostsze niż zmaganie się z komponentami psychologicznymi. Dlatego przezwyciężenie obsesji na punkcie alkoholu jest w dużej mierze procesem psychologicznym i emocjonalnym. Kiedy jesteś uzależniony, twoje życie kręci się wokół danej substancji. Jesteś w trakcie uzyskiwania, używania lub pragnienia swojego wybranego narkotyku. Kiedy rozpoczynasz leczenie, możesz już nie otrzymywać ani nie używać tych substancji, ale nadal możesz ich pragnąć. Nawet jeśli pragnienie ustanie, twoje myślenie koncentruje się głównie wokół nich i tego, jak wpływają one na twoje życie.

Uzależnienie kontra obsesja

Istnieje silna korelacja między uzależnieniem a obsesjami. Obsesja to rytualna rutyna, która staje się częścią twojego normalnego życia. Z medycznego punktu widzenia jest to uporczywe zaabsorbowanie uczuciem lub ideą, któremu może towarzyszyć niepokój. Przykładami obsesji mogą być nadmierne mycie rąk lub powtarzające się liczenie.

Z uzależnieniem jest trochę inaczej. Zamiast skupiać się na rytuale, osoba z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji szuka mentalnej ucieczki od rzeczywistości.

Zachowania obsesyjne i uzależniające można dość łatwo pomylić. Rozpoznając, co jest obsesyjne, a co uzależniające, możesz wrócić do każdego korzenia i zająć się podstawowym problemem.

Przezwyciężanie uzależnień i obsesji

Terapia może być bardzo korzystna dla osób cierpiących na uzależnienia, lęki, obsesje, depresję i inne zaburzenia psychiczne. Terapię poznawczo-behawioralną można stosować w przypadku wielu problemów ze zdrowiem psychicznym. Ten rodzaj terapii pomaga osobie nauczyć się, jak zmienić zachowania, uczucia i nawyki myślowe, które są niezdrowe; większość ludzi natychmiast zaczyna dostrzegać rezultaty, zmieniając zachowania na pozytywne, pomocne i zdrowe.

Uzależniające lub obsesyjne myśli mogą być bardzo niepokojące dla każdego. Przyznanie się, że mamy problem z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji lub kompulsywne obsesje, może być trudne, nie tylko dla nas samych, ale zwłaszcza dla rodziny i przyjaciół, których mogliśmy obrazić lub odciąć od naszego życia. Mówienie prawdy o naszym życiu jest jedną z najpotężniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić.

Zakładając, że rozpocząłeś leczenie i już poświęcasz dużo czasu i uwagi problemom związanym z uzależnieniem, oto kilka sposobów, które mogą zwalczyć obsesję na punkcie alkoholu, jednocześnie pomagając wzbogacić swoje życie.

Wróć do starych zainteresowań

Zanim uzależnienie zawładnęło Twoim życiem, miałeś inne zainteresowania. Może byłeś zapalonym czytelnikiem, entuzjastycznym artystą lub zdeterminowanym sportowcem. Rzeczy, które przykuwały twoją uwagę, alkohol wszedł w twoje życie, mogą znów nabrać znaczenia. Wracając do starych zainteresowań i hobby, możesz obudzić w sobie te części siebie, o których myślałeś, że zostały utracone. Im więcej czasu i energii zainwestujesz w zdrowe i satysfakcjonujące zachowania, tym mniej ważny alkohol będzie w twoim życiu.

Zdefiniuj na nowo swoje marzenia

U wielu osób uzależnienie jest spowodowane utratą marzeń. Zbyt często definiujemy się przez jedną rzecz i budujemy wokół niej całe nasze życie. W konsekwencji, kiedy ją tracimy, bez względu na to, czym jest i dlaczego, jesteśmy zdruzgotani i nie widzimy nic poza naszym rozczarowaniem i żalem. Ta krótkowzroczna perspektywa nie służy ci dobrze. Zamiast tego powinieneś poszerzyć swoje pojęcie o tym, kim jesteś i czym jest szczęście. Bycie trzeźwym jest teraz twoim marzeniem, ale nie powinieneś ograniczać swoich marzeń do jednej aspiracji. Na przykład, chociaż określona ścieżka kariery może już nie być opcją, możesz znaleźć nowe sposoby na włączenie tego, co kochałeś w tym marzeniu, z powrotem do swojego życia. Możesz także wypracować nowe cele zawodowe, niezależnie od tego, czy są one powiązane z twoimi starymi, czy nie.

Połącz się ponownie z innymi

W ramach procesu zdrowienia dokonasz zadośćuczynienia i spróbujesz naprawić swoje zerwane relacje. To jednak tylko jeden ze sposobów na ponowne nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, łatwo jest znaleźć kogoś, z kim straciłeś kontakt, a ta osoba mogła nie być bezpośrednio dotknięta twoim uzależnieniem. Przyjaciel z dzieciństwa, daleki kuzyn lub dawny współpracownik to przykłady ludzi, od których możemy oddalić się bez prawdziwego powodu poza czasem i odległością. Ponowne poznanie się z tymi, którzy kiedyś wiele dla nas znaczyli, jest bardzo potężną rzeczą, zwłaszcza gdy nie zostali dotknięci twoim uzależnieniem. Ten „utracony” czas w rzeczywistości daje ci możliwość odzyskania starego siebie i odkrycia na nowo tego, kim jesteś dzisiaj.

Ponownie rozważ swoje opcje

Życie jest pełne doświadczeń, których albo nie lubiliśmy, albo w ogóle nie próbowaliśmy. Nadszedł czas, aby ponownie rozważyć dostępne opcje i sprawdzić, czy chciałbyś wypróbować którąś z nich. Może to być tak proste, jak nowe hobby lub tak ważne, jak nowa kariera. Ta eksploracja i te nowe rzeczy wymagają znacznego czasu, energii i skupienia. Za każdym razem, gdy rozwijasz zainteresowania, nowe lub stare, zmniejszasz miejsce narkotyków i alkoholu w swoim życiu.

Uzyskaj pomoc w przypadku uzależnienia lub obsesji

Nauka zrozumienia podstawowych problemów i otrzymanie narzędzi do radzenia sobie z nimi to początek drogi do wyzdrowienia. Powrót do zdrowia jest możliwy, a pracownicy służby zdrowia przeszkoleni w zakresie leczenia uzależnień mogą zaoferować zindywidualizowane zalecenia i plan długoterminowego sukcesu.

Pierwszym krokiem, w leczeniu alkoholizmu, jest detoksykacja organizmu. Następnie należy przejść przez leczenie za pomocą terapii, która pomóc w zachowaniu trwałej abstynencji, poprawie zdrowia psychicznego oraz fizycznego i nauce umiejętności niezbędnych do samodzielnego rozwiązywania problemów bez konieczności sięgania po alkohol. Do innych metod należy także leczenie farmakologiczne, np. z pomocą wszywki alkoholowej, która ma za zadanie wywołanie awersji do alkoholu. Substancja czynna leku dostaje się do krwioobiegu i wywołuje negatywne skutki uboczne po wypiciu alkoholu. 

Skuteczny program leczenia będzie jednak miał wielopoziomowe podejście, które zaspokoi Twoje potrzeby fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Przezwyciężenie obsesji związanej z używaniem alkoholu wymaga pielęgnowania różnych aspektów siebie, kultywowania nowych zainteresowań i zapewnienia sobie wielu sposobów łączenia się z otaczającym cię światem. 

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!