Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Krótkoterminowe skutki alkoholu na wątrobę

16 lutego 2023

Krótkoterminowe skutki alkoholu na wątrobę

Chociaż alkohol jest powszechnie używany i społecznie akceptowany, działa jak toksyna w organizmie człowieka. Jeśli chodzi o wpływ alkoholu na wątrobę, konsekwencje mogą być dość szkodliwe, powodując różne skutki krótko- i długoterminowe. Niektóre z nich obejmują zwiększone ryzyko niektórych nowotworów, uszkodzenie mózgu i układu nerwowego, zwiększone ryzyko problemów z sercem i wiele innych. Aby zminimalizować te niekorzystne skutki i chronić zdrowie wątroby, konieczne jest ograniczenie spożycia alkoholu.

Polegasz na swojej wątrobie, która rozkłada tę substancję i chroni twoje zdrowie. Możesz jednak szybko przewyższyć szczytową zdolność przetwarzania narządu, chyba że ograniczysz spożycie alkoholu. 

Podstawy przetwarzania alkoholu

Kiedy pijesz, alkohol dostaje się do krwiobiegu przez wyściółkę żołądka i jelita cienkiego. Po dostaniu się do krwiobiegu przemieszcza się do wątroby w celu przetworzenia. Ponieważ alkohol jest toksyczny, narząd traktuje priorytetowo jego rozkład i eliminację. Jednak te działania wymagają czasu, a Twoja wątroba może skutecznie poradzić sobie maksymalnie z jedną uncją (ok. 30 ml) czystego alkoholu na godzinę. To równowartość jednego standardowego drinka.

Alkohol i wątroba

Alkohol zwykle nie szkodzi funkcji wątroby, jeśli ograniczysz spożycie do jednego standardowego drinka lub mniej na godzinę (chociaż niektóre osoby mogą mieć schorzenia, które znacznie obniżają tę górną granicę). Jednakże, ponieważ narząd traktuje przetwarzanie alkoholu jako priorytet, twoje spożycie może nadal tymczasowo ograniczać jego zdolność do wykonywania bieżących zadań. Zadania te obejmują tak niezwykle ważne rzeczy, jak:

 • Pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego;
 • Pomoc w wyeliminowaniu codziennych produktów przemiany materii z krwiobiegu;
 • Tworzenie białek krzepnięcia we krwi.

W rezultacie, jeśli konsekwentnie pijesz powyżej tej górnej granicy, Twoja wątroba może nie być w stanie nadążyć. Z biegiem czasu może to prowadzić do poważnych uszkodzeń i zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych, takich jak stłuszczenie wątroby (znane również jako alkoholowe zapalenie wątroby), marskość wątroby, a nawet rak.

Krótkoterminowe skutki alkoholu na wątrobę

Szkodliwy krótkotrwały wpływ alkoholu na tkankę wątrobową pojawia się zawsze, gdy wypijesz więcej niż jeden drink w ciągu danej godziny. Pierwszym problemem, który się pojawia, jest zazwyczaj zmiana średniej równowagi chemicznej narządu. Jeśli nawykowo pijesz w nadmiernych ilościach, częsta obecność alkoholu w twoim organizmie prowadzi do znacznego zmniejszenia zdolności wątroby do przetwarzania tłuszczu (kolejne z jej kluczowych zadań). Ostatecznie ten krótkotrwały efekt może doprowadzić do wystąpienia alkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, która występuje, gdy tłuszcz gromadzi się nieprawidłowo w narządzie. Obecność tego stanu jest pierwszym etapem alkoholowej choroby wątroby, która w zaawansowanych stadiach może prowadzić do ciężkiego, potencjalnie zagrażającego życiu stanu zapalnego i bliznowacenia.

Skutki działania alkoholu na wątrobę to więc:

 • Zapalenie wątroby (zazwyczaj jest to krótkotrwałe, ale może nawracać i prowadzić do poważnych problemów, jeśli nie jest leczone);
 • Alkoholowe zapalenie wątroby, które jest trwałym zapaleniem narządu, któremu może towarzyszyć żółtaczka (zażółcenie oczu i skóry) lub ostra niewydolność wątroby;
 • Zwiększone ryzyko zachorowania na raka wątroby;
 • Nieregularne bicie serca, które nieleczone może prowadzić do niewydolności serca i późniejszej śmierci.

Jeśli regularnie pijesz zbyt dużo alkoholu, w końcu zapadniesz na chorobę wątroby związaną z alkoholem. Na szczęście istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby chronić zdrowie wątroby, nawet podczas okazjonalnego wypicia kieliszka wina lub piwa. Obejmują one ograniczenie spożycia alkoholu, zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze chroniące wątrobę, takie jak witaminy C i E, oraz włączenie regularnych ćwiczeń do rutyny. Dodatkowo, jeśli podejrzewasz, że możesz już mieć uszkodzenie wątroby z powodu nadużywania alkoholu, konieczne jest jak najszybsze uzyskanie odpowiedniego leczenia.

Objawy choroby wątroby

Osoby pijące dużo są bardziej narażone na rozwój szeregu chorób wątroby w porównaniu z osobami pijącymi umiarkowanie. Aż u 20% osób intensywnie pijących rozwija się stłuszczenie wątroby, chociaż stłuszczenie wątroby jest zazwyczaj odwracalne dzięki abstynencji. Alkoholowe zapalenie wątroby, zapalenie, które powoduje zwyrodnienie wątroby, może rozwinąć się w marskość, a nawet może być śmiertelne. Jednak jest to również odwracalne dzięki abstynencji. Ludzie, którzy regularnie nadużywają alkoholu, mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby wątroby, jeśli rozwinie się u nich infekcja lub są genetycznie predysponowani do problemów z wątrobą. Osoby spożywające więcej niż 2 drinki dziennie narażają się na ryzyko chorób wątroby.

Typowe objawy choroby wątroby obejmują:

 • Żółtawa skóra i oczy (żółtaczka);
 • Ból brzucha i obrzęk;
 • Obrzęk nóg i kostek;
 • Ciemny mocz;
 • Nudności lub wymioty;
 • Swędząca skóra;
 • Odbarwiony stolec;
 • Skłonność do łatwego siniaczenia;
 • Chroniczne zmęczenie;
 • Gorączka;
 • Dezorientacja;
 • Słabość;
 • Utrata apetytu;
 • Blady, krwawy lub smolisty stolec.

Chorób wątroby spowodowanych alkoholem można uniknąć, ale ogólnie rzecz biorąc, nie ma napoju alkoholowego, który byłby bezpieczniejszy dla wątroby.

Leczenie chorób wątroby i alkoholizmu

Wiele form uszkodzenia wątroby może być odwracalnych, jeśli przestaniesz pić lub podejmiesz inne kroki.

 • Stłuszczeniowa choroba wątroby – odwracalna po abstynencji;
 • Alkoholowe zapalenie wątroby – odwracalne po abstynencji;
 • Marskość – pomocna jest abstynencja; jednak zwykle kończy się śmiercią z powodu wtórnych powikłań. Mogą one obejmować niewydolność nerek lub nadciśnienie w żyle przenoszącej krew do wątroby. Może się ustabilizować wraz z abstynencją, ale jest to kwestia indywidualna.
 • Rak wątroby – taki sam jak marskość wątroby.

Jeśli masz trudności z unikaniem alkoholu lub ograniczeniem jego spożywania, dostępna jest pomoc. Dzięki leczeniu możesz przestać pić i uwolnić się od nałogu. Unikanie alkoholu może pomóc w zapobieganiu chorobom wątroby lub leczeniu istniejących uszkodzeń wątroby, aby prowadzić zdrowszy tryb życia i wydłużyć życie. Poszukiwanie leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu jest pierwszym krokiem do odzyskania życia i zdrowia.

Choroba wątroby związana z alkoholem jest poważnym stanem, który może rozwinąć się z czasem przy intensywnym spożywaniu alkoholu. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom wątroby i ich niszczącemu wpływowi na organizm jest unikanie alkoholu. Leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu oferuje detoksykację, leczenie odstawienia, poradnictwo i grupy wsparcia, a także wszywkę alkoholową, która, z pomocą innych metod, wspomaga utrzymanie abstynencji przez około 8-10 miesięcy. Wszywka wywołuje negatywne skutki uboczne po wypiciu choćby jednego łyka alkoholu.

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!