Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Uczucia i emocje osoby pijącej alkohol problemowo 

19 grudnia 2022

Uczucia i emocje osoby pijącej alkohol problemowo 

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. Uzależnienie to proces, który prowadzi do destrukcyjnego spożywania alkoholu. W początkowej fazie picia alkoholu, jednostka traktują tą substancję jako lekarstwo na całe zło tego świata. Pije aby zapomnieć, z powodu ciężkiego dnia, kiepskiego humoru czy przemęczenia. Odczuwa wtedy relaks, odprężenie i radość. Jednak czy te emocje pozostają z tą osobą na cały okres choroby? Czy w zaawansowanym stadium rozwoju choroby alkoholowej, człowiek uzależniony od alkoholu odczuwa jakieś emocje i uczucia?

Wpływ alkoholu na emocje i uczucia

Regularne spożywanie alkoholu uszkadza narządy wewnętrzne oraz układ nerwowy. Uczucia i emocje osoby uzależnionej od alkoholu charakteryzują się wysoką labilnością. Osoby zdrowe mają problem w narażeniu za ich zmianą oraz ogólnym zrozumieniu tych odczuć. 

W początkowej fazie choroby alkoholowej jednostka sięga po alkohol w celu rozluźnienia się, odrodzenia, zrelaksowania po ciężkim dniu. Alkohol staje się lekarstwem na zmęczenie, złość, agresję czy stres. W tej fazie po zażyciu alkoholu,jednostka odczuwa radość, lekkość i stan błogości. Zachęca ja to do częstszego spożywania alkoholu i wyszukiwaniu kolejnych okazji do napicia się. Osoba uzależniona spożywa alkohol w chwilach kryzysu oraz aby świętować wszelkie sukcesy. Każdy powód jest dobry, aby znów sięgnąć po alkohol. 

Uzależnienie od alkoholu sprawia, że jednostka nie pojmuje rzeczywistości w racjonalny sposób. Tak samo nie potrafi racjonalnie ocenić, nazwać i rozpinać przeżywanych w danej chwili emocji. Sięganie po alkohol w chwilach stresu powoduje, że z czasem jednostka pijąca alkohol problemowo nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi emocjami w stanie trzeźwości. 

Podczas rozwoju choroby alkoholowej jednostka odczuwa emocje w zupełnie inny sposób. Emocje pozytywne charakteryzuje ulga z powodu spożywania alkoholu. Odczuwanie emocji negatywnych zaś skłania jednostkę do sięgania po kolejną dawkę alkoholu. 

Osoba uzależniona może odczuwać poczucie winy i wstyd jej za ilości wypijanego alkoholu oraz zdarzenia, które zadziały się po konsumpcji substancji wysokoprocentowych jednak z czasem te uczucia zanikają. 

Mówi się, że osoby pijące alkohol problemowo nie odczuwają uczuć wyższych takich jak miłość. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne jednostki. Choroba alkoholowa to charakterystyczny stan, podczas którego jednostka skupia się tylko i wyłącznie na alkoholu. Jej odczuwanie jest zaburzone a okazywane uczucia często niezrozumiałe. 

Odczuwanie emocji i uczuć – jakie zachowania powodują emocje?

Tak jak wspomniano wyżej negatywne uczucia powodują coraz częstsze sięganie  jednostki po alkohol. Osoba nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami, dlatego decyduje się na spożywanie alkoholu w momencie smutku, gniewu, wstydu, strachu, lęku, niepokoju czy innych trudnych emocji. Upojenie alkoholowe przynosi szybkie odczucie relaksu, odprężenia i radości. Po czasie alkohol powoduje, że jednostka odczuwa opisane emocje znacznie silniej. Wpływa to na osłabienie jej stanu zdrowia psychicznego oraz osłabienie poczucia własnej wartości. 

Osoba uzależniona od alkoholu po pewnym okresie czuję się coraz gorzej, odczuwa wstyd, zażenowanie, smutek, rozżalenie. Posiada coraz gorszą samoocenę oraz coraz niższe poczucie własnej wartości. Jednostka wchodzi w konflikt z rodziną, pracodawcą oraz bardzo często z prawem. Z powodów problemów finansowych może czuć zdenerwowanie i niepokój. Uruchamia to mechanizm błędnego koła, gdyż jednostka spożywa coraz więcej alkoholu, aby zagłuszyć własne odczucia. 

Odczuwanie emocji – czy już na zawsze będzie upośledzone?

Osoba, która pije alkohol problemowo nie panuje nad własnymi emocjami. Aby zmienił się ten stan konieczne jest rozpoczęcie terapii leczenia uzależnień oraz utrzymanie stanu trzeźwości. Odczuwanie emocji jest możliwe jednak wymaga zachowania abstynencji oraz wiele wysiłku osoby, która zdecydowała się porzucić picie. Podczas terapii leczenia uzależnień uczestnicy na nowo uczą się swoich emocji. Uczą się je rozpoznawać, nazywać oraz okazywać. Na zajęciach terapeuta pokazuje również nowe, społecznie akceptowalne sposoby radzenia sobie z emocjami oraz ze stresem. Wszystko po to, aby jednostka w sytuacji trudnej nie sięgała po alkohol a znała inne możliwości rozwiązania problemu. Podczas terapii ważnym punktem jest również wzmacnianie samooceny uczestnika. Budowanie jego pewności siebie i rozwój umiejętności interpersonalnych. Podczas zajęć poruszany jest również problem uczuć odczuwanych przez bliskich osoby pijącej alkohol problemowo.  

Odczuwanie uczuć i emocji – wyrzuty sumienia w chorobie alkoholowej

Rozwój choroby alkoholowej podzielony jest na fazy. To proces, który charakteryzuje się różnymi stanami, emocjami i objawami. Wyrzuty sumienia i poczucie winy z powodu alkoholu i swoich działań pojawiają się w drugiej fazie choroby – fazie ostrzegawczej. To okres, w którym osoba uzależniona uświadamia sobie, że spożywa zbyt duże ilości alkoholu, jednak nie pozwala sobie na dostrzeżenie sedna problemu. Poczucie winy i wyrzuty sumienia spowodowane są zachowaniem po alkoholu, zaniedbywaniem rodziny czy zmianą charakteru z powodu alkoholu. Aby zagłuszyć odczuwane emocje jednostka sięga po coraz większe dawki alkoholu. W fazie czwartej choroby alkoholowej – fazie przewlekłej jednostka nie odczuwa już wyrzutów sumienia czy poczucia winy z powodu własnego picia. 

Uczucia i emocje trzeźwego alkoholika

Osoba uzależniona od alkoholu, która pozostaje w stanie trzeźwości odczuwa głód alkoholowy. Głód alkoholowy to nieodparte pragnienie spożycia alkoholu. To wręcz wewnętrzny przymus zdobycia i napicia się alkoholu za wszelką cenę. 

Początek trzeźwości to również alkoholowy zespół abstynencyjny, który powoduje bardzo nieprzyjemne objawy takie jak ból głowy, nudności, wymioty, biegunką czy nawet halucynacje. Jednostka czuję wtedy niepokój, ból oraz lęk. 

Podczas terapii osoba pijąca alkohol problemowo uczy się o emocjach i uczuciach. To czas, w którym osoby bardzo często po raz pierwszy mogą nazwać swoje uczucia, przyjrzeć się im oraz zastanowić nad nimi. Bardzo często po raz pierwszy ktoś pokazuje im inne sposoby na radzenie sobie z własnymi uczuciami niż sięganie po alkohol. Czas terapii jest niezwykle ważny i refleksyjny w procesie leczenia. 

Dla osób, które pozostają w procesie leczenia i podjęły świadomą decyzję o zachowaniu trzeźwości, lekarz zalecić może zastosowanie wszywki alkoholowej. Chirurg podskórnie podaje pacjentowi od 8 do 10 tabletek, które do krwiobiegu uwalniają substancję czynną. W momencie, gdy pacjent spożyje choćby najmniejsza dawkę alkoholu,u pacjenta powiajawia się objawy zatrucia alkoholowego. Charakterystyczne objawy to ból głowy, zawroty głowy, duszności, wymioty, nudności, kołatanie serca. Te nieprzyjemne dolegliwości mają na celu zniechęcenie osoby uzależnionej od alkoholu do spożywania tej substancji. Czas działania wszywki alkoholowej to okres od 8 do 10 miesięcy. 

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!