Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Alkoholizm – odmiany choroby

alkoholizm-odmiany-choroby
21 września 2022

Alkoholizm – odmiany choroby

Alkoholizm może przejawiać się w różny sposób. Nie każda choroba wygląda w ten sam sposób. Alkoholicy różnią się od siebie, dlatego coraz ciężej jest postawić trafną diagnozę. Każdy rodzaj alkoholika wiąże się z występowaniem innych objawów, które posiadają odmienne nasilenie. 

Jednym z typów jest wysoko – funkcjonujący alkoholik. Ten rodzaj jest bardzo specyficzny i niekiedy ciężko jest trafnie ocenić jego stan. Czym się zatem charakteryzuje wysoko – funkcjonujący alkoholik? Jest on przede wszystkim przeciwieństwem stereotypowego alkoholika. Nasze społeczeństwo wykształciło dawno temu przykładowy model, który miał określać, jak wygląda alkoholizm oraz jakich osób dotyka. Niestety nie miało to prawdziwego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Uzależniony od alkoholu wbrew pozorom może prowadzić porządne życie, które jest bogate oraz poukładane. Nie każdy chory trafia na ulicę, choć i funkcjonujący alkoholik nie będzie wiecznie uciekał od tego. Prędzej czy później choroba da o sobie znać, a na jego drodze pojawią się coraz poważniejsze trudności. 

Wysoko funkcjonujący alkoholicy są zwykle w młodym wieku i odnoszą duże sukcesy. Ich choroba często ma związek ze stresującą pracą, ponieważ w wielu przypadkach posiadają swoje firmy oraz są ważnymi osobami w świecie interesów. Ich pozycja w społeczeństwie jest na tyle wysoka, że generuje wiele stresu oraz odpowiedzialności. Ze względu na trudy życia codziennego próbują odreagować sytuację pijąc alkohol. Z początku rodzina nie zauważa żadnych sygnałów, ponieważ  doskonale radzą sobie z racjonalizacją swojego picia. 

Alkoholizm – problem nie tylko z alkoholem

Alkoholizm to zaburzenie związane z kontrolą spożywania alkoholu. Jednak wiele pacjentów zmaga się również z innymi problemami zdrowotnymi, w wyniku których alkoholizm postępuje bądź się ujawnia. Uzależnienie od alkoholu związane jest z różnymi problemami emocjonalnymi. Nasza umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych, rozwiązywania problemów oraz emocjonalna stabilność wpływają na popadanie w uzależnienia. Jeżeli w naszym życiu zagości zbyt wiele trudności, którym nie będziemy umieli samodzielnie stawić czoła, wtedy zaczniemy poszukiwać rozwiązań, takich jak alkohol. 

Bardzo często alkoholicy cierpią na współistniejące zaburzenia psychiczne. Problemy te nakładają się na siebie i napędzają się nawzajem. W ten sposób choroby rozwijają się i sprawiają coraz więcej trudności w funkcjonowaniu człowieka. Jednym z zaburzeń, które ma związek z alkoholizmem jest depresja, nazywana depresją alkoholową. Uzależnienie może ją pogłębiać, ponawiać, a także wywoływać. Czasami wystarczy przestać pić, aby zniknęła. 

Problem polega na tym, że tacy pacjenci potrzebują indywidualnej formy leczenia. Nie będzie dla nich wystarczające uczęszczanie na terapię uzależnień, ponieważ towarzysząca choroba może w każdej chwili cofać efekty leczenia oraz nimi manipulować. Kluczowe jest zatem połączenie obu terapii, które będą oddziaływały na oba zaburzenia. 

Czy alkoholik ma szansę na uzdrowienie?

Problem alkoholizmu polega na tym, że choroba jest uznawana za nieuleczalną. Nie oznacza to jednak tego, że nie można jej leczyć. Uczęszczając na terapię jesteśmy w stanie zatrzymać jej uciążliwe objawy oraz zregenerować zniszczony organizm. Alkoholik, który za wszelką cenę chce wyzdrowieć, zawsze ma szansę na sukcesywne leczenie. Nie oznacza to, że choroba nigdy nie powróci. Tak naprawdę, leczenie alkoholizmu trwa całe życie. Z uwagi na nieuleczalny charakter powinno się mieć świadomość, że gdy tylko przestaniemy się starać, choroba może nawrócić. Efekty leczenia są zatem zależne od starań, podejścia oraz charakteru alkoholika. 

Skuteczność terapii szacowana jest na bardzo wysoką. Wszystko jednak zależy od kwestii indywidualnych. Alkoholik w stanie trzeźwości musi się bezwzględnie pilnować, aby najlepiej do końca życia zachować abstynencję. Ryzyko nawrotu choroby jest wyższe, jeżeli uzależniony nie rezygnuje z używki całkowicie. Oczywiście da się wypracować prawidłowe i zdrowe nawyki picia, jednak nie zawsze mogą okazać się wystarczające. 

Sumienne podejście do terapii oraz angażowanie się we wszystkie przeprowadzane tam zadania pomoże w drodze do zdrowia. Szansa na lepsze życie po przejściu terapii jest bardzo wysoka, trzeba jedynie spróbować.

Dajmy szansę nowoczesnym metodom leczenia alkoholizmu

Podstawową formą leczenia alkoholizmu jest terapia uzależnień. Jest niezastąpiona oraz najbardziej skuteczna. Każde leczenie wymaga przejścia przez etap terapii. W tym celu udajemy się do ośrodka terapii uzależnień na odwyk bądź korzystamy z indywidualnych psychoterapii. Popularne stało się również uczęszczanie na spotkania grupy anonimowych alkoholików. Wszystko to pomaga rozprawić się z chorobą. 

Powrót do normalnego życia może się okazać jednak zbyt trudny. Alkoholik po zakończonej terapii może czuć się zagubiony oraz niepewny. W takich chwilach łatwo się zapomnieć i sięgnąć po alkohol. Pamiętajmy, że zakończona terapia nie oznacza zaprzestania działań w kierunku leczenia alkoholizmu. Zdrowe nawyki znacznie łatwiej jest utrzymywać w zamkniętym ośrodku, w którym nie ma dostępu do alkoholu, a każdy pilnuje Twoich ruchów oraz działań. Wyjście z ośrodka oraz zakończenie terapii jest prawdziwą próbą dla alkoholika, ponieważ w życiu codziennym otaczamy się wszystkimi niebezpieczeństwami. Z tego względu warto otworzyć się na nowe możliwości, które pomogą wspomóc efekty leczenia. 

Jedną z coraz popularniejszych metod wspomagających terapię antyalkoholową jest wszywka Łódź. Stosowanie podskórnego leku pozwala na kilka miesięcy poczuć się bezpieczniej oraz pielęgnować zdrowe nawyki w życiu codziennym. Przez ten czas możemy nauczyć się jeszcze lepiej poprawnie funkcjonować, mimo bezpośredniego wystawienia na alkohol. Dostępność używki jest wysoka, dlatego możemy mieć z nią styczność wszędzie. Co nie oznacza, że trzeba ją pić, ale tego już trzeba się nauczyć. Osoby posiadające wszywkę alkoholową mają bezwzględny zakaz stosowania napojów alkoholowych, ze względu na możliwość wystąpienia poważnych i niebezpiecznych skutków ubocznych. Nawet najmniejszy łyk może skończyć się kilkugodzinnymi torturami, w postaci niechcianych dolegliwości fizycznych. 

Warto jednak zaznaczyć, że wszywka alkoholowa spełnia swoją funkcję i wykazuje najwyższą skuteczność, gdy jest formą wspomagającą leczenie. Nie da się zastąpić terapii esperalem, ponieważ w momencie zaprzestania działania leku, alkoholik prawdopodobnie znowu zacznie pić. Wszywka nie pozwoli alkoholikowi nauczyć się prawidłowych działań oraz nie umożliwi zrozumienia mechanizmów choroby. Zatem, nie sprawi również, że alkoholik uwolni się od postępującego uzależnienia od alkoholu. Stosowana jako forma przypominająca, sprawdza się doskonale, a pacjentom i ich rodzinom żyje się znacznie łatwiej. Nie jest to jednak metoda dla wszystkich, o czym musi zdecydować każdy indywidualnie. Aby można było podjąć jakiekolwiek kroki, alkoholik musi czuć się pewny i zdecydowany. 

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!