Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Dyskrecja prywatnych ośrodków leczenia uzależnień

dyskrecja-prywatnych-osrodkow-leczenia-uzaleznien
28 lipca 2022

Dyskrecja prywatnych ośrodków leczenia uzależnień

Uzależnienie od alkoholu może dopaść każdego, niezależnie od punktu swojego życia, w którym się znajduje. Alkoholizm to ciężkie schorzenie, które dopada mężczyzn oraz kobiety w każdym wieku, a brak wykształcenia, majątku czy własnego domu nie powodują zachorowania. Alkoholikiem może stać się również osoba majętna, z dobrą pracą, która ma wysokie wykształcenie. Na zachorowanie wpłynąć może traumatyczne przeżycie z przeszłości, przemoc domowa stosowana w domu, prześladowania na tle rasowym czy wyznaniowym, a także brak odpowiedniej opieki w dzieciństwie. Nadmierny stres oraz brak odpowiedniego wsparcia lub niska samoocena również mogą wpłynąć na zagrożenie uzależnienia się od alkoholu. 

Jak skutecznie walczyć z uzależnieniem od alkoholu? Niestety, nie jest to prosty i szybki proces, jak powstawanie uzależnienia nie jest proste i nie powstaje szybko. Alkoholizm to złożona choroba, która dotyczy zarówno strefy fizycznej, jak i umysłowej. W Polsce oferowane są leczenia odwykowe dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak NFZ nie oferuje wystarczająco wiele metod leczenia, a odwyk taki często bywa niewystarczający i za krótki. Jak zatem skutecznie obronić się przed niszczycielskimi skutkami alkoholizmu? Z pomocą przychodzą prywatne ośrodki leczenia uzależnień, w których stosowany jest szeroki wachlarz metod leczniczych.

Czym się głównie kierować przy wyborze ośrodka?

Wybór ośrodka leczenia uzależnienia to bardzo ważna kwestia, która może zaważyć o powodzeniu leczenia. W przypadku wyboru nieprzychylnego sobie ośrodka, chory może zniechęcić się do podjęcia dalszych prób leczenia i popaść w jeszcze głębsze uzależnienie. Co warto brać pod uwagę w przypadku poszukiwania idealnego dla siebie ośrodka?

Przede wszystkim w obecnych czasach bardzo przydatne mogą okazać się opinie innych pacjentów. Oceny wystawiane w sieci są szczerze i dają obraz tego, jak ośrodek wygląda, jacy specjaliści w nim pracują oraz jakie metody są w nim stosowane oraz czy okazały się skuteczne. 

Dobrze zapoznać się z kadrą medyczną, ze specjalistami, którzy prowadzą leczenie, z ich doświadczeniem oraz zdobytymi umiejętnościami. Każdy z terapeutów na pewne metody, którymi prowadzi leczenie, dlatego najlepiej znaleźć ośrodek, w którym będą pracowali odpowiadający nam specjaliści.

Przy wyborze ośrodka warto również zapoznać się ze standardowym przebiegiem leczenia, a także możliwościami dodatkowych zajęć, które oferuje placówka.

Dlaczego nie leczyć uzależnienia samemu?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnej, to poważna choroba, która równocześnie dosięga fizyczności oraz psychiki człowieka. Próby samodzielnego leczenia w domu bardzo często sprowadzają się do porażki, w niektórych przypadkach mogą również okazać się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia uzależnionego. W przypadku choroby alkoholowej najgroźniejsze są ciągi alkoholowe, a więc trwające kilka-kilkanaście dni epizody, w trakcie których uzależniony pozostaje w stałym stanie upojenia alkoholowego. Uzależniony organizm nie pozwala na przerwanie ciągu, a próby odstawienia alkoholu, kończą się wystąpieniem objawów zespołu alkoholowego, które w zaciszu domowym mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia alkoholika. Dlatego właśnie tak ważne jest, by nie podejmować prób samodzielnego leczenia, gdyż mogą one dodatkowo zniechęcić do prób powrotu do zdrowia i tylko pogłębić uzależnienie.

Kompleksowe działanie zwiększa powodzenie wyjścia z nałogu

Najważniejszym krokiem w powrocie do zdrowia, jest przyznanie się, że ma się problem z alkoholem. Bez tego, nawet najlepszy ośrodek leczenia odwykowego nie przywróci osobie uzależnionej stałej trzeźwości, gdyż nie będzie ona chciała zmiany. Kolejnym krokiem są poszukiwania najodpowiedniejszego dla siebie miejsca leczenia. Obecnie wiele prywatnych ośrodków oferuje różnorodność metod leczenia, warsztatów terapeutycznych, a także miejsca, w których pacjenci mogą wypocząć, na przykład basen, ogród czy salę bilardową. Ośrodki podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie, wyznaczając mu harmonogram leczenia na początku pobytu w placówce. Leczenie jest całościowe i obejmuje zarówno leczenie somatyczne oraz psychoterapię. Oczywiście, ustalony harmonogram nie jest sztywny, może ulec modyfikacji w trakcie trwania leczenia, gdy lekarze i terapeuci zobaczą, że wybrane metody nie przynoszą oczekiwanych efektów. Pacjent sam może zgłosić prośbę o zmianę leczenia, gdy nie będzie czuł, że w trakcie jego trwania mu pomaga.

Czym jest terapia uzależnień?

Terapia uzależnień to odpowiednie połączenie metod wspierających osoby, które borykają się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych lub czynności. W zależności od podmiotu uzależnienia, leczenie odwykowe przebiegać będzie różnie, będzie jednak dotyczyć zarówno metod farmaceutycznych oraz psychoterapeutycznych. Każdy pacjent jest inny, dlatego jego leczenie przebiega indywidualnie, wdrażając w jego harmonogram między innymi:

  • terapię grupową;
  • terapię indywidualną;
  • psychoterapia skoncentrowana wokół rozwiązań problemów;
  • nauczanie nowych nawyków, które pozwalają na powrót do zdrowia.

Poza podstawowymi metodami leczenia w prywatnych ośrodkach stosuje się również różnego rodzaju zajęcia warsztatowe, arteterapię (leczenie przez sztukę), czy zajęcia terapeutyczne w formie aktywności fizycznej (joga, pływanie). Tak szeroki wachlarz metod leczniczych sprawia, że praktycznie każdy uzależniony znajdzie dla siebie najodpowiedniejszą ścieżkę ku zdrowiu, będzie mógł poznać przyczyny swojej choroby oraz zacząć zmieniać swoje nawyki na takie, dzięki którym pozbędzie się uzależnienia.

Jaki jest cel terapii uzależnień?

Głównym celem leczenia odwykowego jest pokazanie, że życie bez alkoholu jest możliwe, a powrót do zdrowia i odzyskanie kontroli nad własnym życiem da się osiągnąć ciężką pracą. Leczenie zazwyczaj jest długie oraz wymaga wiele samodyscypliny i kontroli od osoby uzależnionej, nie jest ona jednak pozostawiona sama sobie. Stres oraz inne emocje, które towarzyszą jej podczas terapii to normalny objaw. Każdy uzależniony boi się niepowodzeń, odczuwa złość z powodu ciągłych rozmów na temat choroby, wszystko to jest jednak korzystne dla jego przyszłości. 

W terapii uzależnień chodzi o to, by alkoholik dowiedział się jakie były przyczyny postania jego choroby, jak radzić sobie z towarzyszącymi mu na co dzień emocjami oraz jak postępować, by nie popaść w uzależnienie po zakończonym leczeniu. Tylko kompleksowe leczenie daje gwarancję, że uzależniony będzie mógł powrócić do swojego dawnego życia, które wolne było od alkoholu.

Czy współuzależniony może brać udział w terapii uzależnień?

Obecnie większość prywatnych ośrodków leczenia uzależnień oferuje również możliwość uczestniczenia w leczeniu osób współuzależnionych. Takie działanie jest wręcz pożądane, ze względu na fakt, iż osoby współuzależnione również potrzebują wsparcia ze strony terapeutów, by dowiedzieć się, że działania, które podejmowały przez cały czas trwania choroby partnera, były szkodliwe dla obu osób oraz reszty rodziny. Osoby współuzależnione w trakcie terapii uczą się jak dbać o siebie oraz innych w zdrowy sposób, jak postępować ze swoim uzależnionych partnerem oraz jak zrozumieć chorobę, która wyrządziła krzywdę całej rodzinie.

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!