Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Jak się objawia alkoholizm?

jak-sie-objawia-alkoholizm
24 czerwca 2022

Jak się objawia alkoholizm?

Alkoholizm przebiega z początku bardzo podstępnie, ponieważ sam uzależniony oraz jego bliscy nie do końca zauważają niepokojące sygnały. Alkoholik nie czuje, aby robił coś złego, dlatego choroba z dnia na dzień postępuje. Alkoholizm nie pojawia się nagle. On ma swoje początki w naszym podejściu do alkoholu. Gdy zaczynamy traktować używkę jak lekarstwo na wszystko oraz wspomagacz w życiu codziennym to właśnie wtedy jest szansa, że rozwinie się u nas alkoholizm. Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które informują nas o rozwoju choroby. Każda faza choroby posiada swoje określone sygnały. 

Do objawów alkoholizmu zaliczamy:

  • utracenie kontroli nad spożywaniem alkoholu (nieumiejętność zrezygnowania z picia, brak umiaru w ilości oraz trudność w zaprzestaniu picia),
  • występowanie głodu alkoholowego odpowiadającego za uzależnienie fizyczne,
  • spożywanie alkoholu, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów związanych z odstawieniem używki,
  • wewnętrzny przymus do spożywania używki,
  • zatracenie się w alkoholu skutkujące zaniedbaniem obowiązków, rodziny oraz pracy,
  • picie alkoholu, nawet gdy znane są konsekwencje jego nadużywania,
  • picie w samotności oraz ukrywanie oznak spożywania alkoholu,
  • popadania w coraz cięższe do zatrzymania oraz coraz dłuższe ciągi alkoholowe,
  • picie coraz większych ilości alkoholu, co wpływa na zmienienie tolerancji,

Alkoholik musi w każdej chwili walczyć z silną potrzebą spożywania alkoholu. Jego życie się zmienia a zachowanie ulega modyfikacji. Rodzinie łatwo jest dostrzec niepokojące sygnały, gdy alkoholik ma już poważny problem. Jego zmiany rosną z każdym dniem, coraz częściej pojawiają się kłamstwa oraz ukrywanie. Ważne jest, aby jak najszybciej dostrzec problem i wdrożyć odpowiednie kroki. 

Dlaczego alkoholizm jest bagatelizowany przez społeczeństwo?

Alkoholizm jest poważnym problemem dotyczącym całego społeczeństwa. Jako jedna z najpopularniejszych patologii społecznych ciągle się rozwija i stale przybywa nowych alkoholików, którzy z czasem kończą jako ofiary śmierci. Mimo powagi sytuacji nasze społeczeństwo w dalszym ciągu celebruje alkohol i wpisuje go głęboko w tradycję wielu wydarzeń. Z powodu powszechności używki wielu ludzi nie docenia jej silnego działania. Alkoholicy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, które niosą na cały świat. Im się wydaje, że nałóg jest tylko i wyłącznie ich sprawą oraz ewentualnym problemem. Jednak jest zupełnie inaczej. Uzależnienie silnie dotyka rodzinę chorego, a często także zupełnie obce osoby. Konsekwencji nadużywania alkoholu jest mnóstwo i większość z nich jest bardzo niebezpieczna oraz zagrażająca zdrowiu i życiu. 

Bagatelizujemy problem, który wygląda inaczej niż sobie wyobrażamy. Na myśl o alkoholiku z pewnością mamy przed oczami najgorszy obraz nędzy i rozpaczy. Zwykle jest to zaniedbany biedak na ulicy, który całą swoją osobą krzyczy: „jestem alkoholikiem”. Alkoholizm nie jest jednak w wielu przypadkach tak perfidny. Nie doceniamy masek, które ludzie stosują, aby udawać, że wszystko jest dobrze. Szczególnie w pierwszych fazach choroby. Alkoholizm może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku, płci i wykształcenia. Stale rośnie popularność wysoko – funkcjonującego alkoholika, który różni się całkowicie od stereotypowego modelu. 

Zaniedbujemy temat alkoholizmu, ponieważ używki często stanowią temat tabu. Rodzina ukrywa problem w domu i wszyscy udają, że problem nie istnieje. Zamiast wdrażać szybkie leczenie nie potrafimy wykonać pierwszego kroku w stronę pomocy. Alkoholik często potrzebuje wpływu najbliższych, aby dostrzec jak destrukcyjny wpływ ma używka na jego życie. Wszystko leży w rękach rodziny, która nie zawsze wie co robić. Zamiast rozwiązywać problemy kumulujemy je, aż dojdzie do kompletnego załamania nerwowego oraz zatracenia umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Ludzie boją się psychologów, ponieważ przyznanie się do problemu jest dla nich czymś obcym. Brak świadomości na temat choroby nie pozwala dostrzec wszystkich zagrożeń, które ze sobą niesie. Nie wiemy nawet, że alkoholizm jest niewyleczalny i potrzeba szybkiej interwencji, aby powstrzymać chorobę, która prowadzi do śmierci. 

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to poważna choroba. Zaburzenie psychiczne wynikające z wpływu różnorodnych czynników. Uzależnienie ma duży związek z problemami w sferze emocjonalnej. Psychika ludzka potrafi utrudnić życie. Rozwinięty mózg ma wiele mechanizmów, które nieświadomie kontrolują nasze zachowania. Alkoholizm jest w pewnym sensie równoznaczny z chorobą emocji. Nasze umiejętności kontrolowania emocji i swojego zachowania, panowania nad stresem oraz rozwiązywania konfliktów ma odzwierciedlenie w wielu sferach życia. Mają one związek z uzależnianiem się od alkoholu. Wszystkie czynniki łączą się tworząc ciężką do pokonania barierę. Alkoholicy rozpoczynają swoją przygodę z używką od uświadomienia sobie korzyści, które czerpią, gdy piją. Często okazuje się, że jest to najłatwiejszy sposób na odstresowanie się. Alkohol wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz antydepresyjne, dlatego ma wielu zwolenników, którzy korzystają z tego działania. 

Alkoholizm jest chorobą, którą możemy powstrzymać. Życie w pełnej abstynencji chroni przed wystąpieniem objawów uzależnienia. Zanim zniszczymy sobie życie w pełni mamy szasnę powstrzymać rozwój alkoholizmu. Wystarczy, że będziemy tego chcieć. Chcieć to móc. Alkoholik zawsze może liczyć na wsparcie wyspecjalizowanych lekarzy, którzy przygotowani sią na różne trudne przypadki.  

Co mogę zrobić, aby pomóc alkoholikowi?

Ciężko jest pomóc osobie, która tej pomocy nie chce. Bardzo często musi minąć sporo czasu oraz szkód, aby alkohol zaczął zdawać sobie sprawę z problemu. Jeżeli mieszkasz z alkoholikiem to pamiętaj, aby jego uzależnienie nie wpłynęło na Twoje życie. Bardzo często dochodzi do współuzależnienia małżonków, a to znacznie pogarsza sprawę. Do alkoholika trzeba podchodzić z określonymi zasadami. Przede wszystkim rozmawiaj i naucz się robić to skutecznie. Szantaże, manipulacje, krzyki, oskarżenia i kłótnie nie są najlepszym rozwiązaniem. Alkoholik reaguje głównie agresją, gdy zarzuca mu się problem z alkoholem. Jeżeli nie wiesz, jak przeprowadzić tą trudną rozmowę skorzystaj z pomocy psychologa. Nawet jak alkoholik nie zgodzi się na wizytę to zrób to sam. Możesz poradzić się w danej sprawie albo zyskać cenną wiedzę na temat skutecznych działań. Psycholog może przygotować Cię na popularne zagrywki alkoholika oraz uchroni przed współuzależnieniem bądź obwinianiem się o problem. Zrób wszystko, aby alkoholik mógł na Ciebie liczyć, nawet jeśli Wasza relacja uległa zniszczeniu. Osoby uzależnione przestają interesować się rodziną oraz znajomymi, dlatego miej tego świadomość. Przede wszystkim wspieraj w każdej dobrej decyzji. Pokazując mu konsekwencje alkoholu może pewnego dnia przekonasz go do leczenia. Najlepiej, aby leczenie rozpoczęło się jak najszybciej. Jest wiele metod, które możesz zaproponować uzależnionemu. Z tak różnorodnej listy na pewno znajdzie się coś, co odpowiada jego potrzebom. 

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!