Telefon

+48 732 082 892

Obywatelska 47, 93-558

Łódź

Jak wygląda alkoholizm?

jak-wyglada-alkoholizm
1 czerwca 2022

Jak wygląda alkoholizm?

Choroba alkoholowa ma bardzo poważny przebieg. Jest przewlekła i pozostaje z nami do końca życia. Osoby uzależnione tracą swoje dotychczasowe życie. Alkohol bardzo silnie oddziałuje na mózg, odbierając w pewnym momencie wolną wolę. Kiedy uzależnienie posiądzie nas całych nie jesteśmy w stanie kontrolować swojego własnego życia. Dochodzi do kompletnego zatracenia się w używce. Kiedy świat zaczyna kręcić się jedynie wokół alkoholu wszystko inne przestaje istnieć. Alkoholicy nie potrafią sami walczyć z siłą, która przyciąga ich do używki. Uzależnienie może być psychiczne (wewnętrzne poczucie przymusu do spożywania alkoholu), fizyczne (objawy somatyczne, które informują o domaganiu się przez organizm alkoholu) oraz społeczne (spożywanie alkoholu w danych grupach społecznych). Kiedy wszystkie trzy rodzaje uzależnienia połączą się osoba chora przestaje decydować o swoich działaniach, ponieważ jedyne na czym potrafi się skupić to alkohol. Wszystko to prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Jak wiadomo, alkohol jest toksyczną substancją, która swoim działaniem wyniszcza cały organizm. Alkoholicy, którzy zaczynają popadać w kilkudniowe ciągi alkoholowe są narażeni na utratę życia. Rosnące stężenie alkoholu we krwi w pewnym momencie doprowadzić może do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, co skutkuje zatrzymaniem oddechu. Pacjent pod silnym wpływem alkoholu ryzykuje życiem oraz wystąpieniem innych poważnych skutków ubocznych. Dla alkoholika każdy dzień może być ostatnim. 

Alkoholizm – jak pomóc osobie uzależnionej?

Alkoholizm to poważna choroba, która nieleczona staje się śmiertelnym zagrożeniem dla uzależnionego. To trudny temat, który jest rzadko podejmowany. Gdyby nie niska świadomość o przebiegu tego zaburzenia być może nie byłoby tak wielu problemów z alkoholem. Osoby uzależnione przede wszystkim powinny zyskać świadomość o tym, w jaki sposób przebiega dana choroba oraz z czym się wiąże. Dezinformacja alkoholików może wywoływać w nich jeszcze gorsze samopoczucie, które będzie zapijane kolejnymi kieliszkami. Całe uzależnienie to jedno wielkie kombinowanie, kłamanie i oszukiwanie. Bardzo ciężko jest samodzielnie uświadomić sobie pewne ważne kwestie. 

Uzależnienie jest stanem, w którym odczuwamy przymus do spożywania danej substancji, w tym przypadku alkoholu. Wysoka dostępność alkoholu sprawia, że profilaktyka oraz leczenie są niezwykłe trudnym i wymagającym zadaniem, przed którym stoją alkoholicy. Powrót do normalności kosztuje ich wiele starań, jednak są one warte efektów. Każdy alkoholik zaczyna pić przez coś. Mogą to być kłopoty w pracy, problemy finansowe, trudności w relacjach z rodziną bądź nawet pogłębiająca się z dnia na dzień depresja, która utrzymuje człowieka w poczuciu beznadziei. Jakikolwiek to problem ważne jest, aby oprzeć się na jego rozwiązaniu w inny sposób niż sięganie do używek. Osoby ze skłonnościami do uzależnień w trudnych momentach w życiu powinny skierować się do psychologa, który pomoże wychodzić z problemów bez angażowania alkoholu. Duże wsparcie powinno być niesione przez rodzinę alkoholika, ponieważ czasem tylko bliscy potrafią nakierować na odpowiednią ścieżkę. Dajmy szansę wielu rozwiązaniom. 

Pomoc osobie uzależnionej powinna opierać się na wyjaśnieniu mechanizmów choroby oraz udzieleniu wszystkich ważnych informacji o alkoholizmie. W tym celu warto zaproponować alkoholikowi wizytę na oddziałach terapii uzależnień. Praca z terapeutą jest bardzo cenna w takich sytuacjach. 

Czy leczenie alkoholizmu ma sens?

Często zadawane pytanie brzmi: „czy możliwe jest wyjście z nałogu?”. Pytanie to dotyczy faktu, który informuje, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Wiele osób w tym momencie przestaje widzieć sens leczenia się. Oczywiście jest to błędne myślenie, ponieważ leczenie, mimo że nigdy nie pozbędzie się z naszego życia alkoholizmu jest jedynym sposobem na utrzymanie przy życiu osoby uzależnionej. Leczenie pozwala zahamować postępujący rozwój choroby. Możemy sprawić, że objawy choroby nie będą dla nas widoczne, a utrzymanie trzeźwości wyzwoli nas od poważnych skutków zdrowotnych. Warto jest podejmować się jakichkolwiek działań, które mogą znacznie polepszyć komfort życia. Jedynym ratunkiem dla alkoholika jest dożywotnie zachowanie trzeźwości. 

Alkoholizm to choroba dotykająca całe rodziny. Warto zacząć się leczyć chociażby z myślą o nich. Alkohol wpływa na każdą sferę życia stopniowo ją niszcząc. Nie warto prowadzić do tego typu sytuacji. Rodziny alkoholików są rozbite, nieszczęśliwe i przepełnione lękiem. Z takich sytuacji wywodzi się syndrom DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików. Pamiętaj, leczenie podejmujesz nie tylko z myślą o sobie. 

Nie tylko rodziny cierpią przez uzależnienie jednego członka. To znacznie poważniejszy problem, który często zaczyna dotyczyć całego społeczeństwa oraz obcych, niewinnych osób. Alkoholicy tracą pracę, zadłużają się, mają problemy finansowe i stają się osobami bez przyszłości. Zrujnowane życie prywatne będzie do końca życia umniejszało wartości danego człowieka. Każdy może się pogubić, ale też każdy może, a nawet powinien się nawrócić. Alkoholizm wzbudza niepożądane zachowania, które mogą zagrażać innym ludziom. Najprostszym przykładem będą wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców. Choroba wykracza poza najbliższe otoczenie i przynosi negatywne skutki całej ludzkości. Redukujmy zachowania niebezpieczne i troszczmy się o naszą przestrzeń, aby życie było bezpieczniejsze i przyjemniejsze. 

Dla samych alkoholików terapia może okazać się ratunkiem przed chorobami. Podjęcie działań w odpowiednim momencie pozwala na uchronienie się przed śmiertelnymi: nowotworami, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem, marskością, stłuszczeniem lub niewydolnością wątroby, a także zaburzeniem pracy nerek. To tylko kilka z bardzo dużej ilości chorób somatycznych, które spowodowane są nadużywaniem alkoholu. Jeśli nie chcesz do końca życia leczyć się i utrzymywać przy życiu swoich schorowanych narządów to weź się do działania jak najszybciej. Niektóre skutki mogą być nieodwracalne, dlatego nie ryzykuj. 

Co powinno skłonić do terapii alkoholowej?

Jeżeli zauważysz u siebie przynajmniej trzy z wymienionych objawów to znak, że czas na zdiagnozowanie problemu przez specjalistę. Choroba rozwija się powoli, dlatego pod uwagę należy brać długotrwały okres, podczas którego objawy stopniowo pogarszają się i rośnie ich ilość. 

 • Odczuwanie głodu alkoholowego,
 • Picie, aby zredukować objawy, które występują po odstawieniu używki,
 • Spożywanie alkoholu bez kontroli nad ilością,
 • Picie w samotności, w ukryciu,
 •  Brak świadomości tego, co wydarzyło się podczas spożywania alkoholu – luki w pamięci,
 • Zmiana tolerancji na alkohol,
 • Poszukiwanie okazji do picia,
 • Popadanie w ciągi alkoholowe,
 • Utrata zainteresowań innych niż spożywanie alkoholu,
 • Zaniedbanie obowiązków oraz relacji z bliskimi,
 • Koncentracja swojego życia wokół alkoholu,
 • Dbanie o bezustanne uzupełnianie alkoholu w organizmie,
 • Problemy z utrzymaniem trzeźwości.

 

Bezpieczeństwo

Opieka specjalistów

Profesjonalizm

Indywidualne podejście

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu

Zadzwoń do nas!