Nawrót vs poślizg w chorobie alkoholowej. Jaka jest różnica?
Myśl o nawrocie może być przerażająca dla każdego, kto był trzeźwy przez pewien czas, ale poślizgnięcie lub nawrót nie oznacza końca powrotu do zdrowia.
Jedną z największych przeszkód i obaw związanych z wyzdrowieniem jest zbliżająca się możliwość nawrotu. Na odwyku personel terapeutyczny stara się przygotować ludzi na to, przeprowadzając ich przez potencjalne przyczyny i oznaki, aby być świadomym tego, co może wywołać nawrót choroby. Chociaż przewodniki i sposoby zapobiegania nawrotom są niezwykle pomocne, nic nie może w pełni wspomóc kogoś, kto stanie w obliczu sytuacji pełnej wyzwalaczy, zarówno emocjonalnych, jak i psychicznych.
Czy nawrót jest częścią zdrowienia?
Tak, koncepcja i rzeczywistość tego są bardzo realnym problemem w trakcie zdrowienia. Ludzie, którzy wyszli z uzależnienia, często doświadczają jednego lub więcej nawrotów po drodze. Nawrót ma miejsce, gdy uzależniony powraca do alkoholu lub narkotyków po okresie trzeźwości. Nawrót może być szkodliwą i śmiertelną sprawą z druzgocącymi konsekwencjami.
Zawsze mówią, że jeśli i kiedy masz nawrót, wracasz od razu do miejsca, w którym skończyłeś, ale zwykle jest gorzej. Wstyd i poczucie winy związane z nawrotem są gorsze niż wstyd i poczucie winy związane z nałogiem, które mogą spowodować, że wiele osób traci wszelką nadzieję. Może to dodatkowo utrwalić ich nawrót, a czasem uniemożliwić powrót do zdrowia.
Różnica między poślizgiem a nawrotem
Ważne jest, aby znać różnicę między poślizgiem a nawrotem, dwiema bardzo różnymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas zdrowienia.
Poślizgnięcie, które można również nazwać poślizgiem, to sytuacja, w której ktoś ma bardzo krótki „poślizg” podczas picia, ale szybko się zatrzymuje, unikając pełnego nawrotu uzależnienia. Zwykle dzieje się tak, gdy osoba decyduje się na ponowne sięgnięcie po alkohol, ale natychmiast żałuje tej decyzji. Niektórzy ludzie zaliczają wpadkę, ale natychmiast wracają do zdrowia i często wzmacnia to ich wolę pozostania w trzeźwości. Inne pozwalają, by poślizgnięcie zamieniło się w pełnowymiarowy nawrót lub nawet całkowitą spiralę spadkową bez możliwości ucieczki.
Słowo nawrót w rzeczywistości wywodzi się z łacińskiego znaczenia: cofać się. Jest używane jako określenie kogoś, kto był trzeźwy i wrócił do problemu nadużywania substancji. Długość trzeźwości może wahać się od tygodnia do miesiąca lub kilku lat i nie ma określonych ram czasowych. Podstawą nawrotu jest sytuacja, w której ktoś, kto był w rekonwalescencji przez jakikolwiek czas, powraca do swoich starych zwyczajów i starych nawyków związanych z nadużywaniem substancji.
Zazwyczaj poślizgnięcie jest niezwykle krótkotrwałe i nie odbiera czyjejś motywacji do pozostania trzeźwym i wyzdrowienia z nałogów. W rzeczywistości często może to podsycać decyzję o powrocie na właściwe tory i pozostaniu na nich. Świadomość, że poślizgnięcie jest czymś, z czego można szybko wyzdrowieć, może pomóc uzależnionemu szybko stanąć na nogi i wrócić do zdrowia. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie każdy w okresie zdrowienia doświadcza nawrotu. Jest to jednak temat, którego każdy powinien być świadomy i mieć na uwadze podczas zdrowienia. Zapisanie się do ośrodka odwykowego od narkotyków lub alkoholu to pierwszy krok do lepszego życia poprzez terapię.
Jakie są oznaki nawrotu?
Początek poślizgu lub nawrotu wiąże się z wieloma znakami ostrzegawczymi. Niektóre z najczęstszych obaw dotyczących możliwego nawrotu to:
- Ekstremalne pragnienie picia, bez możliwości odłączenia się lub odwrócenia uwagi od niego.
- Myślenie, że możesz zacząć znów spożywać alkohol bez uzależnienia.
- Romantyzowanie o spożywaniu alkoholu w przeszłości.
- Izolowanie lub wycofanie.
- Obcowanie ze starymi przyjaciółmi, którzy nadal mają złe nawyki.
- Ekstremalny stres lub zmiany w zachowaniu.
- Zmiany w relacjach społecznych.
- Wycofanie się z grup wsparcia.
- Utrata zainteresowania aktywnością lub uczestnictwem w hobby.
Wyzwalacze i nawroty w alkoholizmie
Nawrót alkoholowy jest poprzedzony wyzwalaczem, który wywołuje głód alkoholowy. Dzielą się one na wyzwalacze zewnętrzne i wewnętrzne.
Wewnętrzne wyzwalacze obejmują emocje, które zwiększają głód alkoholu. Należą do nich smutek, irytacja, strach, frustracja, poczucie winy i samotność, a także podniecenie, radość i zbytnia pewność siebie. Wyzwalacze zewnętrzne obejmują określone miejsca, ludzi i zachowania, które wyzwalają pragnienia.
Jak pomóc komuś, kto ma nawrót
Istnieją niefortunne nieporozumienia dotyczące nawrotów, a to powoduje pewien dysonans w kwestii pomocy komuś, kto napotkał lub doświadcza nawrotu. Istnieją różne rzeczy, które należy zrozumieć, jeśli chodzi o radzenie sobie z powracającym alkoholikiem.
Po pierwsze, konieczne jest, aby każdy, kto ma nawrót zrozumiał, że nadal może powrócić do zdrowia, a także odnieść w tym sukces. Im szybciej ktoś może przestać ponownie nadużywać alkoholu, tym większe ma szanse na zminimalizowanie szkód. Jeśli ktoś ma nawrót, ważne jest, aby zachęcić go do jak najszybszego powrotu do leczenia lub uzyskania pomocy. Równie ważne jest, aby ich nie zawstydzić ani nie sprawić, by poczuli się gorzej niż już się czują. Współczucie wobec faktu, że ich nadużywanie substancji prawdopodobnie nie jest czymś, z czego są dumni lub czego nie chcieli, to najlepszy sposób, aby być tam dla osoby, która aktywnie nawraca.
Próba skłonienia ich do omówienia tego, co się stało i jak się czują, może być pomocna, ale może również spowodować, że przyjmą postawę obronną.
Wiele osób chce wiedzieć, jak pomóc w nawrocie alkoholowym. Unikanie niebezpiecznych sytuacji może pomóc zapanować nad myślami o alkoholu. Należy unikać miejsc, ludzi i czynności bezpośrednio związanych z piciem.
Udział w różnych formach terapii profilaktyki uzależnień, warsztatach i szkoleniach może być bardzo pomocny w radzeniu sobie z nawrotem alkoholizmu. Trenuj pewność siebie. Pomocna może być również poradnia psychiatryczna i psychologiczna. Jeśli ktoś bardzo boi się nawrotu warto rozważyć leczenie Esperalem, czyli wszywką alkoholową. Disulfiram, czyli substancja czynna leku, po reakcji z alkoholem wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, które odstraszają od sięgnięcia po alkohol. Kluczowym elementem profilaktyki jest nauka umiejętności rozpoznawania nawrotów i ich znaków ostrzegawczych. Dzięki wczesnemu wykryciu nawrotów masz większe szanse na radzenie sobie z nimi.
Ostatecznie, komuś, kto ma nawrót, tak naprawdę nie można pomóc, a jedynie zachęcić, że powrót do zdrowia jest nadal i zawsze będzie opcją. Od nich zależy, czy wrócą na właściwe tory i ponownie zwrócą się o pomoc.